Jaunumi

Septembra sākumā sastopamie kaitīgie organismi

Septembra sākumā sastopamie kaitīgie organismi

09.09.2019

Lai arī pavasaris un vasara bijuši brīžiem par karstu un sausu, brīžiem arī vēsi, dārzeņu un graudaugu ražas padevušās labas. Mitruma trūkumu vairāk izjuta tieši vēlie dārzeņu sējumi, kamēr agrāk sētajiem šogad augsnes mitruma pietika, bet nācās pārciest aukstuma periodus. Arī ābolu, bumbieru un rudens aveņu ražas vākšana šonedēļ vēl aizvien ir aktuāla, kā arī paveicami vēl daudzi citi darbi pirms ziemas iestāšanās. Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem.

FOTO: Māra Bērziņa, kartupeļi gaida savu kārtu uz ražas grozu

Lasīt tālāk ...
Izplatītākās slimības un kaitēkļi augusta beigās

Izplatītākās slimības un kaitēkļi augusta beigās

29.08.2019

Augusta siltā nogale kā patīkams vasaras noslēgums priecē gan skolniekus pirms jaunā mācību gada sākuma, gan tos zemniekus, kas šobrīd intensīvi strādā pie kartupeļu, burkānu un biešu ražas vākšanas, kuru labāk veikt sausā laikā, pirms sākušās salnas, kā arī glabātavās jāievieto tikai nebojāti dārzeņi - tādēļ šī augusta nedēļa bija ļoti piemērota, lai novāktu agrāk sētos dārzeņus.

FOTO: Inese Liepiņa

Lasīt tālāk ...
Kaitīgo organismu izplatība no 15. līdz 22. augustam

Kaitīgo organismu izplatība no 15. līdz 22. augustam

22.08.2019

Šonedēļ laikapstākļi lutina gan ar patīkami siltu un saulainu laiku pa dienu, gan arī liek meklēt siltās vilnas zeķes vēsajām vakara stundām. Silts un mitrs laiks pa dienu un vēsas naktis sekmē dažādu puvju attīstību uz augļiem un dārzeņiem. Līdzīgi kā pirms nedēļas, uz kartupeļiem novērota lapu sausplankumainība ar 30% izplatību un lakstu puve ar 17 % izplatību. Šajā nedēļā daudzviet tika novēroti arī spēcīgi nokrišņi, kas tikai sekmēja slimību tālāku attīstību uz augiem.

FOTO: I. Liepiņa, pupu sēklgraža radītie bojājumi

Lasīt tālāk ...
Šonedēļ laikapstākļi vēl aizvien labvēlīgi slimību izplatībai

Šonedēļ laikapstākļi vēl aizvien labvēlīgi slimību izplatībai

15.08.2019

Augusta vidū jau jūtams, ka rudens vairs nav aiz kalniem. Rīta un vakara stundās gaisa temperatūras paliek aizvien nepatīkamākas, saule riet daudz agrāk, miglas arvien biezākas un dārzeņu ražas novākšanas laiks aizvien tuvāk. Tomēr šīs nedēļas regulārās lietavas un siltā gaisa temperatūra dienas laikā ir labvēlīga slimību izplatībai dārzeņu, laukaugu stādījumos un augļu dārzos. Šonedēļ kartupeļu lapu sausplankumainība sastopama vidēji ar 37% izplatību, bet lauku pupu sējumos īsi pirms kulšanas brūnplankumainība sastopama ar 25% izplatību.

FOTO: M. Bērziņa

Lasīt tālāk ...
Kartupeļu stādījumos izplatās sausplankumainība un lakstu puve

Kartupeļu stādījumos izplatās sausplankumainība un lakstu puve

08.08.2019

Arī šonedēļ laikapstākļi bija mainīgi, daudzviet novēroti nokrišņi, kas nedaudz palielināja kartupeļu lakstu puves un sausplankumainības izplatību. Līdz kartupeļu ražas novākšanai vēl nedaudz jāpagaida (atkarībā no stādīšanas laika un šķirnes), tomēr slimības negaida, - jo vairāk nokrišņu, jo straujāk notiek lakstu puves izplatība. Šonedēļ VAAD prognožu speciālisti novērojuši kartupeļu lakstu puvi ar vidēji 19% izplatību, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā nedēļā. Bumbieru stādījumos novērota kraupja infekcija ar vidēji 20% lielu izplatību.

FOTO: K. Pāruma, kartupeļu lakstu puves pazīmes

Lasīt tālāk ...

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.