Ziemāju labību laukos izplatās labību slimības, konstatēta arī dzeltenā rūsa
Valsts Augu Aizsardzības dienests (VAAD) vērš laukaugu audzētāju uzmanību uz to, ka tuvākajās dienās prognozētie nokrišņi veicinās slimību izplatību un attīstību. Ziemas kviešu laukos jau 23.maijā konstatēta pēdējos gados aktuālā un postošā dzeltenā rūsa, kā arī visas plašāk izplatītās labību slimības. Tāpēc rūpīgi jāapseko lauki un jālemj par augu aizsardzības pasākumu nepieciešamību.
Kurzemē Saldus novadā ziemas kviešu (attīstīta karoglapa AS 39) sējumā (šķirne Edvīns) konstatēta dzeltenā rūsa Puccinia striiformis ar izplatību 2 %, attīstības pakāpi vidēji 1 %. Turpinoties labvēlīgiem laika apstākļiem (nokrišņi, rasa, migla), slimība var strauji izplatīties. Slimības postīgums ir atkarīgs no infekcijas pakāpes un inficēšanās laika: ja stiebrošanas fāzē slimības intensitāte ir 5%, ražas zudumi var sasniegt pat 75%, ja piengatavības fāzē infekcijas pakāpe ir 5%, zudumi sasniedz 15%.
Foto: Dzeltenā rūsa, M.Bērziņa (VAAD)
Uz ziemas kviešiem turpina izplatīties kviešu lapu pelēkplankumainība Septoria tritici un tā šobrīd sasniegusi vidēji 4 % izplatību un attīstības pakāpi 1 % (trīs mezgli AS 33). Vidzemē konstatēta pat 40 % izplatība un attīstības pakāpe 1% (stiebrošanas sākums AS 30). Slimības attīstību veicina, ja lietains laiks sakrīt ar periodu, kad notiek intensīva stiebrošana. Sporas, kas veidojas uz jaunajām lapām, pārvietojas ar lietus šļakatām un inficē jaunas auga daļas.
Foto: Kviešu lapu pelēkplankumainība, I.Bēme (VAAD)
Daudzviet ziemas kviešu sējumos ir konstatēta arī graudzāļu miltrasa Blumeria graminis, dažviet sasniedzot pat 24 % izplatību un attīstības pakāpi 2 %. Slimības attīstību veicina augsts gaisa relatīvais mitrums, sabiezināti sējumi un bagātīgs slāpekļa mēslojums.
Foto: Graudzāļu miltrasa, D.Ozoliņa (VAAD)
Kviešu lapu dzeltenplankumainības Pyrenophora tritici-repentis vidējā izplatība konstatēta 4 % un attīstības pakāpe 1 %. Slimības attīstību veicina bieži nokrišņi un ilgstoši mitras lapas.
Foto: Kviešu lapu dzeltenplankumainība, I.Liepiņa (VAAD)
Ziemas miežu un rudzu sējumos ir konstatēta stiebrzāļu gredzenplankumainība Rhynchosporium secalis ar izplatību 4 % un attīstību – 1 %. Slimības attīstību veicina, ja mitrums uz augu lapām saglabājas 48 stundas un temperatūra ir +10-20°C, paaugstināts slāpekļa daudzums parasti palielina slimības attīstības pakāpi.
Foto: Stiebrzāļu gredzenplankumainība, I.Bēme (VAAD)
Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.
Informāciju sagatavoja:
Linda Būcēna
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente
Tālr.67550951, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.