Slimību un kaitēkļu attīstības prognoze dārzeņu sējumos un stādījumos 2018. gadā

VAAD reģionālo nodaļu prognožu jomas speciālisti izvērtējuši iepriekšējās 2017. gada sezonas novērojumu rezultātus dārzeņu sējumos un stādījumos un, ņemot vērā tos un iespējamos laika apstākļus šī gada veģetācijas periodā, prognozējuši būtiskāko slimību un kaitēkļu attīstību 2018. gadā.

Pagājušais gads uzskatāmi pierādīja lauksaimnieku atkarību no laika apstākļiem. Vasaras beigu un rudens nebeidzamās lietavas sarežģīja dārzeņu ražas novākšanu. Tā kā ar tehniku uz salijušajiem laukiem uzbraukt dažviet vairs nevarēja, bija jāpielieto roku darbs, lai novāktu un novestu no lauka novāktos dubļainos dārzeņus. Atsevišķos laukos nenovākti palika gan kartupeļi, gan sakņaugi. Vākšanai nepiemērotajos laika apstākļos vāktos kartupeļus un dārzeņus lauksaimnieki centās pēc iespējas ātrāk realizēt, jo tie, visdrīzāk, slikti glabātos. Šajā pavasarī īpaša uzmanība būtu pievēršama pašaudzētiem sēklai paredzētiem kartupeļu bumbuļiem. Pirms stādīšanas tie būtu jāpāršķiro, izbrāķējot bumbuļus ar slimības pazīmēm. Iestādot nešķirotus bumbuļus, pastāv liela iespējamība, ka ar slimībām inficētie bumbuļi nesadīgs vispār, tādējādi veidojot izretinātu stādījumu. Slimie iestādītie bumbuļi kalpos arī kā infekcijas avots vairākām slimībām, kuras stādījumā parādīsies ātrāk, nekā gadījumā, ja būtu iestādīti veseli bumbuļi.

Slimību un kaitēkļu attīstības prognozes dārzeņu sējumiem un stādījumiem  2018. gadā atvērt, nospiežot interesējošo reģionu zemāk.

 

Pierīga

Kurzeme

Sēlija

Latgale

Dienvidvidzeme

Ziemeļvidzeme


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.