Kaitīgo organismu Top10 no 15. līdz 21. jūnijam

Arī šonedēļ karstais un sausais laiks neatkāpjas, apgrūtinot augu augšanu un attīstību. Tuvojoties vasaras Saulgriežu svētkiem, gaisa temperatūra nedaudz samazināsies un dažviet ir gaidāmas pat lietusgāzes. Šī gada vasaras sākums ir labvēlīgs kaitēkļu attīstībai, kuri arī šonedēļ ir kaitnieku topa augšgalā. Laputis dažviet sastopamas ar izplatību līdz 50%, bet krustziežu spīduļu vidējā izplatība sasniedz 15%. Reģionos, kuros nokrišņu ir nedaudz vairāk un  kuros novērotas rīta rasa, konstatētas arī dažādu slimību pazīmes, no kurām būtiskākās ir ābeļu un bumbieru kraupis augļu koku stādījumos, plankumainības ogulājos un dažādas vārpu slimības graudaugu sējumos.

Detalizētāka informācija par slimību un kaitēkļu izplatību apkopota kā TOP10 saraksts.

1. Šonedēļ krustziežu spīduļi, kas novērojami vasaras rapšu sējumos, sastopami ar vidēji 15% izplatību, kas kopš pagājušās nedēļas par 4% samazinājusies. Daudzviet šie kaitēkļi būtiski ietekmē vasaras rapšu attīstību, jo tas ir kā papildus stresa avots augiem jau tā grūti pārvaramā sausuma periodā.

FOTO: VAAD, krustziežu spīduļi

2. Šonedēļ topa augšgalā iekārtojušās laputis (Aphididae), kuras novērojamas gan uz augļu kokiem, gan labībām. To vidējā izplatība 13%, bet dažviet laputu izplatība sasniegusi 50%. Laputis šonedēļ attīstās strauji, tām nepatīk pārmērīgi karsts laiks, kāds bija novērojams iepriekšējā nedēļā. Šonedēļ visvairāk laputu novērots kviešu, miežu, auzu sējumos, ķiršu dārzos, arī uz ābelēm, zirņiem un pupām.

FOTO: VAAD,laputis labību sējumā

3. Pīlādžu tīklkodes (Argyresthia conjugella) uz līmes vairogiem šonedēļ novērotas īpaši daudz, - dažviet uz viena vairoga bija pat 93 tauriņi, bet vidēji pa reģioniem to skaits sasniedz 26 imago. Tauriņi turpinās lidot līdz septembrim, bet šobrīd jau var sākties olu dēšana uz āboliem kausiņa tuvumā. Pēc tam auglī attīstās kāpuri, kas sākotnēji alo zem mizas, bet vēlāk izalo visu ābolu, atstājot brūnas ejas, īpaši var bojāt tieši vēlo ābeļu šķirņu augļus. Nokrišņi samazina tauriņu aktivitāti.

FOTO: VAAD, Pīlādžu tīklkodes kāpurs

4. Ar vidējo izplatību 11% līdz 12% šonedēļ novērots ābeļu (Venturia inaequalis) un bumbieru kraupis (Venturia pyrina). Jau nedēļas sākumā pazīmes bija novērojamas gan uz lapām, gan jaunajiem augļiem. Informāciju par ābeļu kraupja infekcijas risku var iegūt šeit.

FOTO: VAAD, ābeļu kraupis uz lapas

5. Kāpostu cekulkodes (Plutella maculipennis) bojā visus krustziežu dzimtas augus, tostarp rapšus un galviņkāpostus. Šonedēļ to kāpuri novēroti ar izplatību 12%, bet uz līmes vairogiem dažviet to skaits sasniedzis 53 imago. Visvairāk kaitnieki novēroti tieši uz galviņkāpostiem un ziedkāpostiem. Būtiskus bojājumus var nodarīt arī vasaras rapsim ziedkopu veidošanās laikā.

FOTO: VAAD, kāpostu cekulkodes tauriņš

6. Ar izplatību 11% šonedēļ uz ogulājiem, galvenokārt upenēm, novērota ogulāju lapu sīkplankumainība (Mycosphaerella ribis). Šī slimība ir bieži sastopama ogulāju stādījumos. Uz lapām izveidojas nelieli brūni vai gaišpelēki plankumi ar tumšsarkanu apmali. Plankumu vidusdaļā redzamas tumšas piknīdas.

7. Uz ķiršiem un plūmēm šonedēļ tika novērota kauleņkoku sausplankumainība jeb cauršautās lapas (Wilsonomyces carpophilus) ar vidējo izplatību 8%. Slimības attīstību veicina nokrišņi, ilgstošs augsts gaisa mitrums kā arī mehāniski zaru bojājumi. Pēc gaidāmajiem nokrišņiem šī slimība varētu izplatīties arī tālāk.

8. Uz ābelēm šonedēļ novērojamas arī dārza vaboles (Phyllopertha horticola) ar 6% izplatību. Vaboles barojas ar augu lapām, pumpuriem un jaunajiem dzinumiem, bet kāpuri, kas atrodas augsnē, barojas ar augu saknēm. Lielākus bojājumus var nodarīt mazākiem kociņiem, jaunajām ābelītēm.

9. Uz plūmēm un ābelēm feromonu slazdos konstatēti augļu tinēju tauriņi (Cydia pomonella, C. funebrana), to izplatība svārstās no 20 līdz 25 tauriņiem vienā slazdā. Paši tauriņi neko nenodara, kaitīgā stadija ir kāpuri, kas sākumā skeletē lapas, bet vēlāk iegraužas augļos, bojājot to kvalitāti. Viens kāpurs var bojāt līdz 3 augļiem.

FOTO: VAAD, ābolu tinēja tauriņi uz līmes vairoga

10. Ar vidējo izplatību 6% uz labībām sastopami labību lapgraužu kāpuri. Kopš iepriekšējās nedēļas to izplatība ir nedaudz samazinājusies.

FOTO: VAAD, labību lapgrauža kāpurs

Bez Top10 minētajiem kaitīgajiem organismiem jāpiemin arī sīpolu tabakas tripsi, kartupeļu lapgraužus, bumbieru-kadiķu rūsu un kviešu putošo melnplauku. Šie organismi sākuši savu izplatību, tādēļ lauksaimniekiem ir jāseko līdzi tam, kas notiek uz lauka, lai varētu laicīgi veikt augu aizsardzības pasākumus.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa,
tel. 67185478


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.