Kāpostu cekulkode kaitē gan rapsim, gan kāpostaugiem

Šogad kāpostu cekulkodes (Plutella xylostella) tauriņi bija novērojami jau maija beigās, kad kāposti bija piecu līdz septiņu lapu attīstības stadijā (AS 15 līdz AS 17). Kāpostu cekulkodes ir viens no kāpostaugu nozīmīgākajiem kaitēkļiem. Cekulkodes kāpuri sākumā izalo auga lapu virskārtu, pēc tam izgrauž lapās apaļus caurumus, nozīmīgāku kaitējumu nodarot jaunākiem augiem. Ziedkāpostiem cekulkodes kāpuri sabojā galviņas, tādējādi samazinot gan ražas apjomu, gan kvalitāti. Vislielākie bojājumi kāpostaugiem tiek nodarīti jūnija beigās, jūlija sākumā, kad attīstās otrā un trešā cekulkodes paaudze.

Šobrīd feromonu slazdos atrasti līdz pat 145 pieaugušiem īpatņiem, bet to kāpuru vidējā izplatība ir ap 6%. Kāpuri novēroti arī uz vasaras rapšiem, kur atsevišķos gados nodarīti lieli bojājumi, tomēr vairāk cekulkode skar kāpostaugus. Kopš 4. jūnija cekulkodes kāpuri novēroti uz agri stādītajiem kāpostiem, kā arī uz vasaras rapšiem, bet šobrīd cekulkodes kāpuri skar vēlāk iestādītos kāpostus (AS 19 līdz AS 41).

FOTO: L. Būcēna, kāpostu cekulkodes kāpurs

FOTO: I. Bēme, kāpostu cekulkodes tauriņš

Papildus informāciju par kāpostu cekulkodi (Plutella xylostella) var atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē un krustziežu dzimtas dārzeņu integrētās augu aizsardzības kultūrspecifiskajās vadlīnijās.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.


Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa
Tālr.67550922


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.