Latvijā atsācies kultūraugu kaitēkļu un slimību monitorings

Lai arī sniegs te uzsnieg, te nokūst, daba mostas, pumpuri plaukst, gājputni atgriežas - pavasaris nāk, un līdz ar veģetācijas sezonas sākumu Valsts augu aizsardzības dienesta prognožu speciālisti sāk aktīvu darbu lauku un dārzu apsekošanā, veicot kultūraugu slimību un kaitēkļu monitoringu.

Marta beigās tika apsekoti augļu dārzi un graudaugu lauki, lai veiktu ziemojošo kaitēkļu olu uzskaiti uz ābeļu augļzariem un labību lauku malās augošo ievu pumpuriem. Šāda uzskaite tika veikta arī rudenī pirms ziemas iestāšanās. Parasti ziemojošo olu skaits pavasarī ir mazāks nekā rudenī un izņēmums nav arī šis gads.


Pagājušā gada rudenī vislielākais ievu-auzu laputu olu skaits tika novērots Kurzemē, kur ziemošanas stadijā atrastas vidēji 50 olas uz 200 ievu pumpuriem, bet vismazāk, vidēji 3 olas uz 200 ievu pumpuriem, novērotas Latgales reģionā. Vidēji visā Latvijas teritorijā ziemošanu uzsāka 17 ievu-auzu laputs olu uz 200 ievu pumpuriem. Šobrīd olu skaits ir samazinājies un novērotas vidēji 9 olas uz 200 pumpuriem. Arī pavasarī Kurzemes reģionā reģistrēts vislielākais pārziemojušo ievu – auzu laputu olu skaits, vidēji 18 olas uz 200 pumpuriem.

FOTO: Tīklērces un laputu olas uz ābeļu augļzara (VAAD)

Arī ābeļdārzos uz augļu koku pumpuriem novērotas bruņutu, laputu, ābeļu lapu blusiņu un sarkanās augļu koku tīklērces olas, bet to vidējais skaits nepārsniedz 4 olas uz augļzara.

FOTO: Komatveida bruņutis uz ābeļu augļzara (VAAD)

No pārziemojušām olām izsķīlušos kaitēkļu attīstība būs atkarīga no šī pavasara laika apstākļiem. Ja būs vēls un vēss, un mitrs pavasaris, tad no olām izšķīlušos kaitēkļu attīstība būs lēna un pat iespējams, ka daļa attīstībai nepiemēroto laika apstākļu dēļ aizies bojā. Turpretim, ja pavasaris būs stabili silts un sauss kā 2018. gadā, tad kaitēkļu attīstība būs strauja un bojājumi kultūraugiem būs nozīmīgi.

Monitoringa datiem iespējams sekot līdzi VAAD mājaslapā http://noverojumi.vaad.gov.lv/karte

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.