Ābeļu kraupis, lapu tinēji un sala bojājumi augļu koku dārzos

Vēlamies pievērst augļkopju uzmanību LLU Augu aizsardzības zinātniskā institūta RIMpro prognožu modeļa brīdinājumam par ābeļu kraupja Venturia inaequalis askusporu izlidošanas gaitu.

RIMpro prognozes ābeļu kraupja infekcijas riskam Latvijas novados

Sākot no 11. maija, prognoze rāda vidēju līdz augstu ābeļu kraupja infekcijas risku Kocēnu, Vecumnieku un Viesītes novadā, augstuLimbažu, Rēzeknes un Viļakas novadā. Šīs nedēļas sākumā Latvijas teritoriju klāja lietus mākoņi, kas rezultējās ar ilgstošiem nokrišņiem, tādēļ svarīgi pēc ilgstoša lietus veikt smidzinājumus ar sistēmas iedarbības preparātu.

Informāciju par lēmuma atbalsta sistēmas RIMpro brīdinājumiem var iegūt šeit.

Ja rodas jautājumi par RIMpro prognozi ābeļu kraupja primārās infekcijas periodā, var zvanīt Regīnai Rancānei pa tālruni 26551272.

Papildus informāciju par ābeļu kraupja Venturia inaequalis bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem variet atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē.

FOTO: K. Pāruma, ābeļu kraupja askuskporas

Maija sākumā piedzīvotā aukstuma sekas šobrīd izteiktāk redzamas Viesītes, Rēzeknes un Tukuma novados, tomēr jāatceras, ka dārzi ir dažādi un katrā dārzā situācija ir individuāli jāizvērtē. Pat viena dārza teritorijā klimats var atšķirties atkarībā no reljefa, vējlaužu izvietojuma vai ūdenstilpju klātbūtnes. Tie ziedi, kurus skāris sals, ir nobiruši pilnībā vai to vidi palikuši tumšā krāsā, dažviet bojājumi ir būtiski, tomēr nevarētu teikt, ka šogad augļu nebūs vispār. Skaidrāk sala sekas būs novērtējamas, kad sāks aizmesties augļi. Sals vairāk skāris tos kultūraugus, kas aktīvi ziedēja kritiskajās temperatūrās – ķirši, plūmes.

FOTO: Evelīna Freimane, sala bojāts ābeles zieds 15.05.2019.

Sākoties nedaudz siltākam laikam, arī kaitēkļi nesnauž un bojās tos ziedus, kas izturējuši sala bojājumus. Uz ābelēm novērotas gan laputis, gan lapu tinēju kāpuri - Viļānu novadā ar 12% izplatību. Ābeļu lapu tinēji pavasarī apgrauž ziedpumpurus, vēlāk lapas, un ziedkopas satīklo čemurveidā. Atsevišķos dārzos novēroti arī ābeļu ziedu smecernieki un ābeļu lapu blusiņas.

FOTO: VAAD, ābeļu ziedu smecernieks

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa
Tālr.67550922


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.