Ābeļu kraupis izplatās strauji

Vēlamies pievērst augļkopju uzmanību LLU Augu aizsardzības zinātniskā institūta RIMpro prognožu modeļa brīdinājumam par ābeļu kraupja Venturia inaequalis askusporu izlidošanas gaitu.

RIMpro prognozes ābeļu kraupja infekcijas riskam Latvijas novados uz 03.06.2019.

Pagājušās nedēļas prognozes apstiprinājās, 27. un 28. maijā tika konstatēts ļoti augsts ābeļu kraupja izplatības risks. Šobrīd jau ir atrastas slimības pazīmes uz augļaizmetņiem, īpaši kritisks infekcijas risks ir ieņēmīgām šķirnēm, piemēram, `Ligol`. Sporu izlidošana sākās jau no 1. jūnija, prognoze rāda, ka Beverīnas, Dobeles, Viesītes, Vecumnieku, Talsu un Kocēnu novadā sagaidāms augsts infekcijas risks, bet Tukuma novadā tas būs kritiski augsts. Nedaudz labāka situācija prognozēta Limbažu, Rēzeknes un Viļakas novados, kur sporas lidos, bet infekcijas risks būs zemāks.

FOTO: Ābeļu kraupja pazīmes uz lapas

Diemžēl ābeļu kraupja izplatības prognozes bieži vien ir mainīgas, tas jāņem vērā un regulāri jāseko līdzi jaunākajai informācijai, lai veiktie smidzinājumi nebūtu veltīgi. 

Informāciju par lēmuma atbalsta sistēmas RIMpro brīdinājumiem var iegūt šeit.

Ja rodas jautājumi par RIMpro prognozi ābeļu kraupja primārās infekcijas periodā, var zvanīt Regīnai Rancānei pa tālruni 26361918.

Papildus informāciju par ābeļu kraupja Venturia inaequalis bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem variet atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē.

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa
Tālr.67550922


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.