Graudaugu sējumos parādījusies dzeltenās rūsas infekcija

Šīs nedēļas laikā tika piedzīvoti Latvijai netipiski laikapstākļi, - gan plūmju lieluma krusas graudi, gan ļoti augstas gaisa temperatūras un tropiem raksturīgas lietusgāzes. Vietām lielie krusas graudi parūpējušies par augļu un ogu sadauzīšanu. Tropiskā svelme un augstais gaisa mitrums veicinājis dažādu slimību attīstību uz augiem. Šonedēļ Kurzemē pirmo reizi novērotas dzeltenās rūsas pazīmes uz ziemas kviešiem ar 22% izplatību.  Uz vasaras rapšiem sarosījušies krustziežu spīduļi ar 44% vidējo izplatību un spradži ar 26% izplatību.

FOTO: Dzeltenā rūsa graudaugiem, Inga Bēme

1. Šonedēļ vasaras rapši sasnieguši ziedpumpuru veidošanās sākuma stadiju (AS 50). Krustziežu spīduļi novēroti vidēji ar 44% izplatību. Spīduļu mātītes ziedpumpuros iedēj olas, no kurām pēc 3-5 dienām izšķiļas kāpuri. Tie galvenokārt pārtiek no ziedputekšņiem.

2. Kopš pagājušās nedēļas, kad bumbieru lapu blusiņu vidējā izplatība bija vien 16%, šonedēļ to vidējā izplatība kāpusi līdz 38%. Blusiņas uz bumbierēm atstāj lipīgus izdalījumus, uz kuriem vēlāk veidojas kvēpsarmes sēne, tādēļ koki var izskatīties melni un slimi. Lai ierobežotu šo kaitēkļu izplatību uz nākamo sezonu, jānotīra no stumbriem un zariem sūnas un veco mizu, kur blusiņas ziemo.

FOTO: Bumbieru lapu blusiņa, VAAD

3. Spradži uz vasaras rapšiem šonedēļ sastopami vien Vidzemes reģionā ar vidēji 26% izplatību. Kopš pagājušās nedēļas spradžu izplatība palielinājusies par 9%. Citos reģionos vasaras rapšu sējumos vairāk sastopama krustziežu sausplankumainība un neīstā miltrasa.

4. Šonedēļ pirmo reizi šogad VAAD prognožu speciāliste Kurzemē novērojusi dzeltenās rūsas inficētus ziemas kviešus ar 22% izplatību. Šajā gadījumā rūsa kviešus inficēja ziedēšanas vidus stadijā (AS 65), tādēļ graudiem var samazināties 1000 graudu masa un kopējie ražas zudumi var sasniegt 15%. Ja dzeltenā rūsa uz augiem parādās vēlāk par piengatavību, tā vairs neradīs ekonomiski būtiskus zaudējumus.

5. Uz vasaras kviešiem ar vidēji 18% izplatību novēroti sarkankakla labību lapgrauži. Pagaidām šie lapgrauži novēroti tikai Pierīgas kviešu sējumos.

6. Kāpostu cekulkožu imago vidējā izplatība šonedēļ variē no 11% vasaras rapšu sējumos līdz 16% ziedkāpostu stādījumos. Vislielākā to izplatība novērota Pierīgas un Kurzemes reģionos.

FOTO: Kāpostu cekulkode, VAAD

7. Uz ziemas un vasaras miežiem šonedēļ izplatījusies miežu lapu tīklplankumainība ar 11% vidējo izplatību. Līdz šim tīklplankumainība novērota visos Latvijas reģionos.

8. Uz ķiršiem un plūmēm ar 11% izplatību šonedēļ turpina izplatīties kauleņkoku sausplankumainība. Šī ir plaši izplatīta kauleņkoku slimība, kas vairāk inficē tos kokus, kuriem ir mehāniski bojājumi un brūces.

9. Graudzāļu miltrasa, līdzīgi kā pagājušā nedēļā, sastopama ar vidēji 10% izplatību. Slimība novērota uz vasaras un ziemas kviešiem, vasaras miežiem un tritikāles. Šonedēļ miltrasa visvairāk novērota Pierīgas, Latgales un Ziemeļvidzemes reģionos.

FOTO: Graudzāļu miltrasa, VAAD

10. Šonedēļ uz graudaugiem pamanāmāki palikuši arī tripši, kas novēroti ar 8% vidējo izplatību. Visvairāk tripši sastopami uz ziemas miežiem (12%).

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

 

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.