Pēdējais augstais ābeļu kraupja primārās infekcijas risks

Vēlamies pievērst augļkopju uzmanību LLU Augu aizsardzības zinātniskā institūta RIMpro prognožu modeļa brīdinājumam par ābeļu kraupja Venturia inaequalis askusporu izlidošanas gaitu.

RIMpro prognozes ābeļu kraupja infekcijas riskam Latvijas novados uz 15.06.2019.

Šobrīd kraupja ierobežošana rit neveiksmīgi, daudzviet 45% no augļaizmetņiem jau ir inficēti, tomēr ābeļu audzētājiem jābūt optimistiski noskaņotiem un jāpieņem lēmums par augu aizsardzības pasākumiem. Šajā nedēļas nogalē, sākot ar 14. jūniju, gaidāms pēdējais augstais primārās infekcijas risks, ko izraisa no pērnajām lapām izlidojušās askusporas. Turpmāk būs jāseko līdzi sekundārās infekcijas izplatībai augļu koka vainaga ietvaros. Regulāri jāseko līdzi ābeļu attīstībai un infekcijas izplatībai.

FOTO: Ābeļu kraupja pazīmes uz lapas

Diemžēl ābeļu kraupja izplatības prognozes bieži vien ir mainīgas, tas jāņem vērā un regulāri jāseko līdzi jaunākajai informācijai, lai veiktie smidzinājumi nebūtu veltīgi. 

Informāciju par lēmuma atbalsta sistēmas RIMpro brīdinājumiem var iegūt šeit.

Ja rodas jautājumi par RIMpro prognozi ābeļu kraupja primārās infekcijas periodā, var zvanīt Regīnai Rancānei pa tālruni 26361918.

Papildus informāciju par ābeļu kraupja Venturia inaequalis bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem variet atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē.

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa
Tālr.67550922


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.