Pirmssvētku nedēļā sastopamākie kaitīgie organismi

Pirmssvētku laiks ir rosīgs, daudz darbu jāpaspēj, lai var labi atpūsties, - siens jāpļauj un burkāni jāravē. Ticējums vēsta, ka Jāņu naktī plikam jāskrien apkārt labības laukiem, tad tā labāk augot. Diez vai šāda skriešana aizbaidīs tur esošos labību lapgraužus un auzu lapu brūnplankumainību, bet varbūt tas ir mājiens, ka jāveic kārtējais lauku monitorings, lai novērtētu kaitīgo organismu sastopamību un pieņemtu lēmumu par augu aizsardzības pasākumu veikšanu. Pirmssvētku nedēļā auzu sējumos brūnplankumainība sastopama ar vidēji 50% izplatību, bet vasaras rapšos krustziežu spīduļi novēroti ar 23% vidējo izplatību.

FOTO: Septiņpunktu mārītes rudzos, Inese Liepiņa

1. Šonedēļ visizplatītākā ir auzu lapu brūnplankumainība auzu sējumos, kas sastopama vidēji ar 50% izplatību. Vislielākā brūnplankumainības izplatība novērota Ziemeļvidzemes reģionā, bet vismazāk - Zemgalē. Spēcīgi inficētos sējumos svarīgi pēc ražas novākšanas augu atliekas rūpīgi iestrādāt augsnē un ievērot augu maiņu.

FOTO: Auzu lapu brūnplankumainība, Inese Liepiņa

2. Arī šonedēļ ar lielu vidējo izplatību 46% sastopamas bumbieru lapu blusiņas. To izplatība kopš pagājušās nedēļas palielinājusies par 8%. Tik liela bumbieru lapu blusiņu izplatība pagaidām novērota tikai Zemgalē.

3. Vasaras rapšu sējumos krustziežu spīduļu vidējā izplatība 23%. Visvairāk spīduļi invadējuši vasaras rapšu sējumus Latgales reģionā, kur tie sastopami pat ar 70% izplatību.

4. Ar vidēji 16% izplatību šonedēļ novērota brūnās rūsas infekcija uz ziemas kviešiem un rudziem. Šī graudaugu slimība vairāk izplatīta Pierīgas rudzu sējumos. Pēdējās nedēļas laikā rūsas izplatībai bijuši ļoti labvēlīgi laika apstākļi, gaisa temperatūra +15º līdz +20°C un nokrišņi.

FOTO: Brūnā rūsa, Māra Bērziņa

5. Palielinoties gaisa mitrumam un gaisa temperatūrai saglabājoties ne pārāk augstai, arī uz augļu kokiem parādās dažādas sēņu ierosinātas slimības. Šonedēļ ar 15% vidējo izplatību bumbieru dārzos novērota bumbieru lapu pelēkplankumainība. Šī gan ir retāk sastopama slimība un nav īpaši postīga, tādēļ, ieraugot pelēkplankumainību uz bumbierēm savā dārzā, nevajag satraukties, bet gan rudenī savākt nobirušās lapas un pareizi veidot koku vainagus.

6. Tāpat arī uz kauleņkokiem – ķiršiem un plūmēm, attīstās kauleņkoku sausplankumainība, šonedēļ sasniedzot 14% izplatību. Kauleņkoku sausplankumainības lielākā izplatība novērota Ziemeļvidzemes dārzos (28%). Kopš pagājušās nedēļas kauleņkoku sausplankumainības izplatība ir augusi par 3%.

7. Uz bumbieriem šobrīd izplatās bumbieru kraupis, pagaidām ar 12% vidējo izplatību. Šī slimība, tāpat kā ābeļu kraupis, bojā gan lapu virsmu, gan augļu kvalitāti. Ar kraupi inficētie augļi slikti glabājas, jo pakļauti lielākam riskam inficēties ar puvēm.

8. Uz bumbieriem sāk parādīties bumbieru-kadiķu rūsas radītie bojājumi. Šonedēļ slimība novērota ar 11% izplatību. Lielākā rūsas izplatība sastopama Latgales bumbieru dārzos.

FOTO: Bumbieru-kadiķu rūsa, Māra Bērziņa

9. Uz ogu krūmiem ar 10% izplatību sastopama ogulāju lapu sīkplankumainība. Īpaši labi šī plankumainība attīstās siltos un mitros apstākļos. Lai nepieļautu slimības attīstību, stādījumā jānodrošina laba gaisa apmaiņa, izgriežot vecos zarus.

10. Uz ābelēm šobrīd sākusies sekundārā ābeļu kraupja sporu izplatība, kas notiek vainaga ietvaros, sporas vairs nelido tik tālu kā pavasara asku sporas, tādēļ tiem, kam ābeļu kraupja pazīmes novērotas uz jaunajiem augļaizmetņiem, aizvien jādomā par augu aizsardzību. Šonedēļ ābeļu kraupis uz ābelēm novērots ar 9% izplatību. Kraupja infekcija vairāk novērota Ziemeļvidzemes un Latgales reģionos.

FOTO: Ābeļu kraupis, Inese Liepiņa

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

 

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.