Jūlija vidū sastopamākie kaitīgie organismi

Šonedēļ, par spīti biežajiem nokrišņiem, aktīvi sākusies ziemāju graudaugu, arī ziemas rapšu ražas vākšana, tomēr vasarāju sējumos aizvien turpina attīstīties slimības un kaitēkļi. Ābeļu, bumbieru, plūmju un ķiršu dārzos, augļiem nogatavojoties, ilgstošie nokrišņi veicina dažādu puvju izplatību uz augļiem. Šonedēļ ar 27% izplatību novērota miežu lapu tīklplankumainība, bet lauku pupu sējumos pupu brūnplankumainība ar vidēji 26% izplatību.

FOTO: I. Liepiņa, Pupu brūnplankumainība uz pākstīm

1. Vairākos graudaugu sējumos jau pagājušās nedēļas vidū tika uzsākti kulšanas darbi, tomēr vasarāju sējumi vēl aizvien attīstās un uz tiem turpina izplatīties arī slimības. Vasaras miežu sējumi šobrīd sasnieguši agrās dzeltengatavības stadiju (AS 83) un izplatītākā slimība miežu sējumos ir miežu lapu tīklplankumainība, kas sastopama ar 27% izplatību.

FOTO: I. Bēme, Miežu lapu tīklplankumainība

2. Lauku pupas šonedēļ sasniegušas augļu un sēklu nogatavošanās fāzi, tas nozīmē, ka slimības un kaitēkļi bojā pākstis un tajās esošās sēklas. Visvairāk lauku pupu sējumos novērota pupu brūnplankumainība ar vidēji 26% izplatību. Vislielākā slimības izplatība novērota Zemgales sējumos.

3. Uz bumbieru lapām un jaunajiem dzinumiem šovasar sastopams plašs kaitīgo organismu klāsts. Šonedēļ izplatītākā bumbieru stādījumos ir bumbieru-kadiķu rūsa, kas sastopama ar vidēji 18% izplatību. Šī slimība nav sastopama katru gadu, tomēr tā var radīt nozīmīgus ražas zudumus. Inficēšanos veicina ilgstošs mitrums uz auga lapām un gaisa temperatūra no +13°C līdz +14° Kopš pagājušās nedēļas izplatība pieaugusi par 2%.

FOTO: VAAD, Bumbieru-kadiķu rūsa uz bumbieru lapām

4. Galda bietēm šonedēļ saknes sasniegušas 30 līdz 70% no raksturīgā lieluma. Izplatītākā slimība biešu laukos ir biešu joslainā plankumainība, kas sastopama ar vidēji 18% izplatību.

5. Miežu pundurrūsas izplatība šonedēļ sasniegusi 17 %, tomēr šobrīd slimība sastopama vien Kurzemes pusē audzētajos miežu laukos. Pundurrūsas inficētiem augiem veidojas sīkāki graudi. Mēreni silts un vējains laiks veicina slimības izplatību.

6. Uz bumbieru lapām ar 16% izplatību sastopama arī bumbieru lapu pelēkplankumainība. Slimības rezultātā var priekšlaicīgi nobirt koka lapas. Ierobežošanu sarežģītu padara tas, ka inficēšanās var notikt visa veģetācijas perioda laikā, tādēļ svarīgi ievērot profilaktiskos augu aizsardzības pasākumus, piemēram, vainaga retināšana, lai nodrošinātu labu gaisa cirkulāciju un gaismas izplatīšanos vainagā.

FOTO: VAAD, Bumbieru lapu pelēkplankumainība

7. Graudzāļu miltrasa šonedēļ sastopama ar vidēji 15% izplatību uz vasaras kviešiem un vasaras miežiem. Vairāk inficēti ir vasaras kvieši. Slimība visvairāk novērota Zemgales reģiona saimniecībās.

FOTO: D. Ozoliņa, Graudzāļu miltrasa

8. Vasaras rapšu sējumos šobrīd vēl aizvien var manīt dzeltenos ziedus, lai arī vairums sasnieguši ziedēšanas beigu stadiju (AS69) un pāksteņu attīstības sākumu. Krustziežu spīduļi aizvien sastopami vasaras rapšu sējumos ar vidēji 15% izplatību. Spīduļi šobrīd vairāk sastopami Vidzemes pusē.

9. Uz vasaras kviešiem sastopama arī kviešu lapu dzeltenplankumainība ar 14% vidējo izplatību. Slimības sastopama visos Latvijas reģionos, bet nedaudz izplatītāka tā ir Zemgales reģionā.

10. Bumbieru lapu blusiņas šonedēļ sastopamas ar vidēji 14% izplatību. Pagājušā nedēļā tika novēroti atsevišķi dārzi, kuros šis kaitēklis bija savairojies pat ar 100% izplatību, tomēr šonedēļ situācija ir uzlabojusies. Diemžēl dārzos, kur šo kaitnieku izplatība bijusi augsta, sekas būs redzamas arī nākamā gada ražā.

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.