Kaitīgo organismu izplatība šonedēļ

Šīs nedēļas vasarīgajās noskaņās dārzos sākuši nogatavoties agro plūmju šķirņu augļi, arī aveņu ogas, bet tīrumos aizvien aktīvi notiek kulšanas darbi. Gan ābolu jaunos augļus, gan plūmes jādala ar tinēju un zāģlapseņu kāpuriem, kuri šobrīd aktīvi barojas pirms ziemošanas. Neizpaliek arī slimības - uz ogulājiem lapu sīkplankumainība šonedēļ sastopama ar 56% izplatību. Miežu lapu tīklplankumainība sastopama ar 33% vidējo izplatību un saglabāsies uz augiem līdz pat kulšanas brīdim. Uz kartupeļiem vairāk sastopama kartupeļu lapu sausplankumainība, tomēr, ja nākamās nedēļas laikā gaisa temperatūra samazināsies un nokrišņu daudzums pieaugs, pastāv risks inficēties ar kartupeļu lakstu puvi.

FOTO: M. Bērziņa, Ābolu tinēja kāpurs

1. Pēc VAAD monitoringa datiem, šonedēļ visvairāk izplatījusies ogulāju lapu sīkplankumainība, kas sastopama ar 56% izplatību. Vairākos dārzos Kurzemē, Vidzemē, un Zemgalē - slimība novērota ar 100% izplatību. Šīs slimības izplatību veicina gaisa temperatūra +20°C, vējains laiks un nokrišņi.

FOTO: V. Graube, Ogulāju lapu sīkplankumainība

2. Arī miežu lapu tīklplankumainība turpina izplatīties tai labvēlīgo apstākļu dēļ. Šonedēļ slimības sastopama ar vidēji 33% izplatību. Vislielākā slimības izplatība novērota Ogres novadā, kur izplatība sasniegusi 96%.

3. Uz ogulājiem sastopamas arī ogulāju iedegas, šonedēļ ar 30% izplatību. Vairāk slimība skārusi tieši jāņogu stādījumus. Iedegas vairāk izplatās un attīstās sabiezinātos stādījumos.

4. Lauka pupu brūnplankumainības izplatība kopš pagājušās nedēļas samazinājusies par 4% un šonedēļ sastopama ar 22% izplatību. Slimības lielākā izplatība sastopama Zemgales reģionā. Šīs slimības ierosinātāja sēne saglabājās augsnē melnu sklerociju veidā, tādēļ, ja šogad slimība bijusi ļoti izplatīta, nepieciešams pārdomāt nākamā gada lauka izvēli, sēklas materiāla izvēli un ievērot sabalansētu augu mēslošanu.

FOTO: I. Liepiņa, Lauku pupu brūnplankumainība

5. Uz plūmju un ķiršu kokiem sastopama kauleņkoku sausplankumainība ar 22%izplatību. Slimība sastopama ļoti bieži un infekcijas avots ir inficēti dzinumi un pumpuri, no kuriem jauno lapu un augļu veidošanās laikā attīstās jaunā infekcija.

6. Uz bumbieriem šonedēļ ar 20% izplatību novērots bumbieru kraupis. Šogad kraupis uz bumbieriem novērots nedaudz vairāk nekā 2018. gadā.

FOTO: E. Freimane, Bumbieru kraupis

7. Biešu laukos arī šonedēļ izplatīta biešu joslainā plankumainība. Salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, slimības izplatība palielinājusies minimāli un sastopama ar 20% vidējo izplatību.

8. Līdzīgi kā iepriekšējā nedēļā, bumbieres arī šonedēļ cieš no vairākām sēņu ierosinātām slimībām un arī šonedēļ uz lapām novērojama bumbieru lapu pelēkplankumainība ar 17% vidējo izplatību. Stādījumos, kur koki smagi cietuši no šīs slimības rudenī ieteicams vecās, nobirušās lapas iestrādāt augsnē vai apstrādāt ar karbamīdu, lai veicinātu to ātrāku sadalīšanos. Gaismas caurlaidīgu vainagu veidošana var samazināt slimības infekcijas risku.

9. Arī bumbieru-kadiķu rūsa šonedēļ izplatīta bumbieru dārzos un sastopama ar 16% izplatību. Kopš pagājušās nedēļas šīs slimības izplatība nav pieaugusi.

10. Šonedēļ ar 16% izplatību sastopama arī kartupeļu lakstu puve. Turpinoties nokrišņiem un gaisa temperatūrai +15ºC, slimība attīstīsies intensīvāk. Jāveic regulāri lauku apsekojumi, lai laicīgi pamanītu pirmās slimības pazīmes.

FOTO: I. Liepiņa, Kartupeļu lakstu puve

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.