Kaitīgo organismu attīstība un izplatība, sākoties augustam

Šonedēļ ziemāju labību tīrumos kombaini turpina griezties, - tikmēr augļu un dārzeņu audzētājiem līdz ražas vākšanai vēl nedaudz jāpaciešas. Kamēr vien raža nav novākta no lauka, ir pamats satraukties par kaitīgo organismu izplatību un ietekmi uz gaidāmo ražu. Vasaras miežos, kas sasnieguši dzeltengatavības beigas (AS 87), izplatījusies miežu pundurrūsa ar 38% vidējo izplatību, bet mainīgo laikapstākļu ietekmē uz sīpolu lakstiem palielinājusies neīstās miltrasas izplatība, kas šonedēļ bija sastopama jau ar 26% vidējo izplatību.

FOTO: M. Bērziņa, sīpolu neīstā miltrasa

1. Slimību attīstība un izplatība vērojama lokāli. Katrā reģionā un katrā dārzā situācija ir atšķirīga, tāpēc jāņem vērā laikapstākļi un jāveic regulāri lauku apsekojumi. Ilgi vairs nav jāgaida līdz vasarāju kulšanas laikam, tomēr, kas vēl nav nokults, kalpo kā barība kaitīgajiem organismiem. Šonedēļ Vidzemes pusē uz vasaras miežiem attīstījusies miežu pundurrūsa ar 38% vidējo izplatību. Tāpat uz miežiem sastopama arī lapu tīklplankumainība.

FOTO: M. Bērziņa, miežu pundurrūsa

2. Arī sīpoli jau tuvojas novākšanas gatavības stadijai. Mainīgie laikapstākļi – te lietus, te saule, sekmēja neīstās miltrasas izplatību uz sīpolu lakstiem, kas šonedēļ sastopama jau ar 26% izplatību. Tāpat sīpolu attīstību kavē arī sakņu puves un lapu melnplankumainības izplatība.

3. Uz lauka pupām šonedēļ ar 23% vidējo izplatību novērota pupu brūnplankumainība. Slimība novērota lauku pupu sējumos visos Latvijas reģionos, tomēr visizplatītākā tā bija Ziemeļvidzemes reģionā, turklāt atsevišķos tīrumos slimība novērota ar 100% izplatību.

4. Uz vasaras miežiem ar vidēji 20% izplatību šonedēļ novērota stiebrzāļu gredzenplankumainība. Šī slimība galvenokārt samazina graudu svaru, bet, ja slimība jau bija novērota agrākās attīstības stadijās, var būt samazināts graudu skaits vārpā.

5. Kopš pagājušās nedēļas nedaudz palielinājusies bumbieru-kadiķu rūsas izplatība, - tā šonedēļ novērota ar 20% izplatību. Visvairāk rūsa novērota Kurzemes reģionā.

FOTO: I. Liepiņa, bumbieru-kadiķu rūsa

6. Uz lauka pupām katru gadu izplatīta ir arī pupu koncentriskā plankumainība, šonedēļ tā novērota ar 19% vidējo izplatību. Sēklu raža un kvalitāte samazinās agras un stipras infekcijas gadījumā.

FOTO: L. Būcēna, pupu koncentriskā plankumainība

7. Kartupeļu lapu sausplankumainība šonedēļ sastopama ar 18% izplatību. Reģionos, kur saglabāsies sauss un silts laiks, slimība turpinās attīstību. Infekcija saglabāsies gan bumbuļos, gan augu atliekās, kā arī, ja ziema būs silta, slimība pārziemos un pavasarī turpinās inficēt kartupeļu laukus.

FOTO: M. Bērziņa, kartupeļu lapu sausplankumainība

8. Šonedēļ kauleņkoku sausplankumainības izplatība nedaudz samazinājusies. Uz ķiršu un plūmju koku lapām tā sastopama ar 17% izplatību. Lai arī ķiršu raža jau novākta, nevajadzētu aizmirst par kociņu veselību, jo šī slimība saglabājas dzinumos un pumpuros, tādēļ nepieciešams rudenī visas koka lapas savākt un iestrādāt augsnē vai iznīcināt. Ja zari ir stipri bojāti, tie jāizzāģē.

9. Minimāli samazinājusies arī vidējā bumbieru kraupja izplatība, tas šonedēļ novērots ar 17% vidējo izplatību. Spēcīga kraupja infekcijas gadījumā, līdzīgi kā ar āboliem, augļi saplaisā un tie kļūst dažādu augļu puvju ieņēmīgāki.

10. Kartupeļu lakstu puves vidējā izplatība šobrīd ir 14%, bet Ziemeļvidzemē atsevišķos laukos tā novērota pat ar 100% izplatību. Pārējos reģionos lakstu puves izplatība aizvien ir zema, tomēr regulāri jāseko līdzi gan augu stāvoklim, gan laika prognozei. Sākoties lietainākiem laikapstākļiem, lakstu puves izplatība palielināsies.

FOTO: K. Pāruma, kartupeļu lakstu puve

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.