Kartupeļu stādījumos izplatās sausplankumainība un lakstu puve

Arī šonedēļ laikapstākļi bija mainīgi, daudzviet novēroti nokrišņi, kas nedaudz palielināja kartupeļu lakstu puves un sausplankumainības izplatību. Līdz kartupeļu ražas novākšanai vēl nedaudz jāpagaida (atkarībā no stādīšanas laika un šķirnes), tomēr slimības negaida, - jo vairāk nokrišņu, jo straujāk notiek lakstu puves izplatība. Šonedēļ VAAD prognožu speciālisti novērojuši kartupeļu lakstu puvi ar vidēji 19% izplatību, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā nedēļā. Bumbieru stādījumos novērota kraupja infekcija ar vidēji 20% lielu izplatību.

FOTO: K. Pāruma, kartupeļu lakstu puves pazīmes

1. Šajā nedēļā kartupeļu stādījumos izplatīta bija kartupeļu lapu sausplankumainība, kas novērota vidēji ar 21% izplatību. Vislielākā slimības izplatība novērota Pierīgas reģionā, bet vismazāk sausplankumainība izplatījusies Vidzemes reģionā. Slimība pārziemo bumbuļos, nakteņu dzimtas nezālēs kā arī augu atliekās. Līdz ražas novākšanai sausplankumainība turpinās izplatīties ar konīdijām, ar vēja un ūdenspilienu palīdzību. Ja ziema būs silta, arī nākamajā sezonā novērosim sausplankumainības izplatību.

2. Kartupeļu lakstu puves izplatība kopš pagājušās nedēļas pieaugusi par 5%. Šajā nedēļā laikapstākļi ir ļoti labvēlīgi lakstu puves izplatībai – bieži nokrišņi un silta gaisa temperatūra. Lakstu puve aizvien izplatītāka ir Ziemeļvidzemes reģionā, tomēr arī pārējos reģionos slimība ir sastopama un pie labvēlīgiem apstākļiem izplatību turpinās.

3. Bumbieru stādījumos arī šonedēļ izplatīts bumbieru kraupis, kas sastopams ar 20% izplatību. Bumbieru kraupja ierosinātāja sēne pārziemo iepriekšējā gada inficētajās nobirušajās lapās. Visas sezonas garumā un arī šobrīd turpinās kraupja sekundārās infekcijas izplatība koka vainaga ietvaros. Lai samazinātu kraupja infekcijas risku nākamajai sezonai, rudenī ieteicams savākt nobirušās lapas un sadedzināt tās vai ieart augsnē. Kraupja infekcija vairāk izplatīta Kurzemē un Ziemeļvidzemē.

4. Uz bumbieriem sastopama arī bumbieru lapu pelēkplankumainība. Tāpat kā kraupim, arī šai slimībai labvēlīgs ir mitrs un silts laiks. Rudenī savācot nobirušās lapas, var ne tikai ierobežot kraupja izplatību, bet arī bumbieru lapu pelēkplankumainības izplatību. Šonedēļ pelēkplankumainība uz bumbierēm novērota ar vidēji 17% izplatību.

5. Šogad, par spīti sausajam pavasarim veiksmīgi attīstījusies un izplatījusies arī bumbieru-kadiķu rūsa, kas šonedēļ sastopama ar 17% vidējo izplatību. Efektīvai slimības ierobežošanai jāizvairās no kadiķu stādīšanas bumbieru tuvumā.

FOTO: M. Bērziņa, bumbieru-kadiķu rūsa

6. Kopš pagājušās nedēļas kauleņkoku sausplankumainības izplatība nav būtiski mainījusies un šonedēļ sastopama ar 15% izplatību. Slimība uz ķiršu kokiem novērota nedaudz vairāk nekā plūmēm. Ziemeļvidzemes reģionā šonedēļ reģistrēta vislielākā sausplankumainības izplatība 32%.

7. Šonedēļ pamanāmāka kļuvusi arī biešu joslainā plankumainība, kas novērota ar 14% vidējo izplatību. Slimības ierosinātājs pārziemo augu atliekās un sēklās.

8. Arī ābeļu kraupis stādījumos novērots ar 12% izplatību. Līdzīgi kā bumbieru kraupja gadījumā, šobrīd notiek sekundāra infekcijas izplatība ābeļu stādījumos.

FOTO: I. Liepiņa, ābeļu kraupis

9. Lauku pupas lēnām sāk gatavoties, un šobrīd 10% pupas ir nogatavojušās (sausas un cietas). Uz tām ar 11% izplatību sastopama pupu brūnplankumainība. Visizplatītākā šī slimība ir Zemgales reģionā.

10. Auzu sējumiem tuvojas pilngatavības stadija – kulšanas laiks, tomēr aizvien ar 11% vidējo izplatību uz auzu lapām var novērot auzu lapu brūnplankumainību.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.