Šonedēļ laikapstākļi vēl aizvien labvēlīgi slimību izplatībai

Augusta vidū jau jūtams, ka rudens vairs nav aiz kalniem. Rīta un vakara stundās gaisa temperatūras paliek aizvien nepatīkamākas, saule riet daudz agrāk, miglas arvien biezākas un dārzeņu ražas novākšanas laiks aizvien tuvāk. Tomēr šīs nedēļas regulārās lietavas un siltā gaisa temperatūra dienas laikā ir labvēlīga slimību izplatībai dārzeņu, laukaugu stādījumos un augļu dārzos. Šonedēļ kartupeļu lapu sausplankumainība sastopama vidēji ar 37% izplatību, bet lauku pupu sējumos īsi pirms kulšanas brūnplankumainība sastopama ar 25% izplatību.

FOTO: M. Bērziņa

1. Lai arī šonedēļ ir diezgan bieži nokrišņi un gaisa temperatūra no +15ºC līdz +22ºC, kas būtu piemēroti laikapstākļi kartupeļu lakstu puves izplatībai, tomēr atkal palielinājusies kartupeļu lakstu sausplankumainības izplatība un šonedēļ tā sastopama ar 37% izplatību. Šī slimība attīstību sāk sausos laika apstākļos, kādi bija sezonas sākumā un turpina izplatīties arī tagad. Vairāk sausplankumainība izplatīta Kurzemes reģionā un Pierīgā.

2. Lauku pupas šonedēļ sasniegušas 85 attīstības stadiju - 50% pupu nogatavojušās. Ar vidēji 25% izplatību novērota pupu brūnplankumainības izplatība, kas ir par 14% vairāk nekā nedēļu iepriekš. Arī šai slimībai labvēlīgi laika apstākļi ir augsts gaisa mitrums un gaisa temperatūra +15ºC līdz +22º Stipras infekcijas gadījumā lapas sakalst un nobirst.

3. Daudzviet maija salnās cieta gan upeņu, gan jāņogu krūmi un ogu raža nepadevās liela, turklāt krūmus papildus novājina katru gadu sastopamā ogulāju lapu sīkplankumainība. Šonedēļ slimība novērota ar vidēji 20% lielu izplatību.

4. Līdzīgi kā pagājušonedēļ, bumbieru kraupis novērots ar 19% izplatību. Tajos stādījumos, kur kraupis izplatījies, novērota arī augļu parastā puve. Lai samazinātu kraupja izplatības risku nākamajā sezonā, svarīgi savākt gan kraupja bojātos augļus, gan lapas. Slimības izplatību mazina arī skraji vainagi, optimāls mitruma režīms un nodrošinājums ar barības vielām.

5. Arī ābeļu kraupja izplatība šonedēļ nav samazinājusies, kraupis sastopams vidēji ar 17% lielu izplatību. Šeit ierobežošanas pasākumi līdzīgi kā bumbieru kraupim – bojāto lapu un augļu savākšana un optimālu augšanas apstākļu nodrošināšana.

FOTO: E. Freimane, ābeļu kraupis

6. Lauku pupu sēklas pamazām nogatavojas un tajās sastopami pupu sēklgraužu kāpuri ar vidēji 13% izplatību. Sēklgraužu kāpuri izgrauž sēklu iekšpusi un samazina to dīgtspēju.

FOTO: V. Graube, pupu sēklgrauža kāpurs

7. Galda bietes šonedēļ sasniegušas novākšanas gatavību. Tajos stādījumos, kur augi vēl nav nogādāti noliktavās, novērota biešu joslainā plankumainība un sīkplankumainība, bet jau uz novāktajiem augiem ar nelielu izplatību sastopams arī parastais kraupis. Šonedēļ pēc lielajām lietavām parādījusies arī biešu sarmplankumainība, kuras izplatībai nepieciešams augsts gaisa mitrums un temperatūra ap +17º

8. Ar vidēji 11% izplatību bumbieru dārzos novērota bumbieru-kadiķu rūsa. Slimības izplatību veicina vidēji silta gaisa temperatūra un ilgstošs mitrums uz augu lapām pavasarī.

9. Lai arī kartupeļu lakstu puves izplatībai šonedēļ ir labvēlīgi laikapstākļi, tā novērota tikai ar vidēji 10% izplatību. Turpinoties lietavām, slimības izplatība var pieaugt. Jāatceras, ka lakstu puve saglabājas gan augsnē, gan novāktajā ražā- bumbuļos tādēļ kartupeļus atkārtoti nevajadzētu audzēt vienā un tajā pašā vietā un stādīt tikai veselu stādāmo materiālu.

10. Arī kaitēkļu izplatība un to radītie bojājumi šonedēļ novēroti gan augļu dārzos, gan dārzeņu stādījumos. Uz kartupeļiem līdzās slimībām aizvien sastopami kartupeļu lapgraužu kāpuri ar nelielu izplatību (8%), bet kāpostu stādījumus apskādējuši kāpostu cekulkožu kāpuri. Ābolu stādījumos novēroti gan pīlādžu tīklkožu, gan ābolu tinēju radītie bojājumi.

FOTO: M. Bērziņa, ābolu tinēja kāpurs

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.