Izplatītākās slimības un kaitēkļi augusta beigās

Augusta siltā nogale kā patīkams vasaras noslēgums priecē gan skolniekus pirms jaunā mācību gada sākuma, gan tos zemniekus, kas šobrīd intensīvi strādā pie kartupeļu, burkānu un biešu ražas vākšanas, kuru labāk veikt sausā laikā, pirms sākušās salnas, kā arī glabātavās jāievieto tikai nebojāti dārzeņi - tādēļ šī augusta nedēļa bija ļoti piemērota, lai novāktu agrāk sētos dārzeņus.

FOTO: Inese Liepiņa

Šajā sezonā bumbieru stādījumus apdraudēja lapu blusiņas, laputis, dažādas plankumainības un augļu puve. Šobrīd aizvien uz bumbierēm izplatīts bumbieru kraupis, kas šonedēļ sastopams vidēji ar 21% izplatību. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, šogad kraupja izplatība palielinājusies pavisam nedaudz (1-2%). Katru gadu atšķiras arī reģions, kurā slimība ir izteiktākā - šogad kraupis vairāk kaitējis Ziemeļvidzemes un Kurzemes stādījumiem. Līdzās bumbieru kraupim, kas pamatā sabojājis augļu kvalitāti, uz lapām var novērot oranžus plankumus - bumbieru-kadiķu rūsu. Tās izplatība šonedēļ sasniegusi 12%, bet, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, šogad bumbieru-kadiķu rūsas izplatība vidēji par 5% lielāka.

FOTO: Māra Bērziņa, bumbieru kraupis

Ābeļu stādījumos bojājumus augļiem nodarījis ne tikai kraupis, bet arī dažādi kaitēkļi. Uz āboliem redzami visdažādākie bojājumi, gan pīlādžu tīklkožu kāpuru mazie alojumi, gan ābolu tinēju kāpuru ejas un zāģlapseņu kāpuru bojājumi. Ābolu tinēju kāpuri šonedēļ novēroti vidēji ar 6% izplatību, savukārt ābeļu kraupja izplatība - 14%. Kraupja skartie āboli ir pakļauti riskam inficēties ar dažādu puvju ierosinātājiem.

FOTO: Māra Bērziņa, ābolu tinēja kāpurs

Uz avenājiem šonedēļ ar nelielu izplatību sastopamas aveņu iedegas un mizas plaisāšana, bet uz ogām novērota pelēkās puves izplatība. Arī krūmmelleņu ogas skārusi pelēkās puves izplatība.

FOTO: Māra Bērziņa, aveņu iedegas pazīmes uz stublāja

Pagājušajā nedēļā plaši izplatītas bija kartupeļu lakstu slimības - lakstu puve un lapu sausplankumainība, bet šonedēļ, kad liela daļa ražas jau tiek vākta, uz kartupeļiem novērots melnais kraupis ar vidēji 6% izplatību. Melnais kraupis Latvijā ir bieži sastopams, postīgs var būt mitrās un vēsās augsnēs. Šādi kartupeļi sēklas materiālam nebūs piemēroti, jo augi atpaliks augšanā un dzeltēs. Arī agrāk sētie biešu lauki tiek pamazām novākti. Uz augiem aizvien sastopama biešu lapu sarmplankumainība un biešu lapu sīkplankumainība ar 8% izplatību. Burkāni vēl turpina nogatavoties, agrākie sējumi gan jau tiek pamazām vākti. Uz burkānu lapām novērotas dažādas plankumainības, kas lakstus var padarīt mazāk izturīgus, un apgrūtināt ražas vākšanu.

FOTO: Inese Liepiņa, kartupeļu melnais kraupis

Jauniesētie ziemāji turpina attīstību, uz ziemāju labībām pagaidām vēl netiek novēroti kaitēkļi vai slimības. Uz ziemas rapšiem gan novērota rapša neīstā miltrasa ar 4% izplatību un alotājmušu kāpuru radītie bojājumi.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.