Septembra sākumā sastopamie kaitīgie organismi

Lai arī pavasaris un vasara bijuši brīžiem par karstu un sausu, brīžiem arī vēsi, dārzeņu un graudaugu ražas padevušās labas. Mitruma trūkumu vairāk izjuta tieši vēlie dārzeņu sējumi, kamēr agrāk sētajiem šogad augsnes mitruma pietika, bet nācās pārciest aukstuma periodus. Arī ābolu, bumbieru un rudens aveņu ražas vākšana šonedēļ vēl aizvien ir aktuāla, kā arī paveicami vēl daudzi citi darbi pirms ziemas iestāšanās. Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem.

FOTO: Māra Bērziņa, kartupeļi gaida savu kārtu uz ražas grozu

Rapšu neīstās miltrasas attīstība bija sastopama vidēji ar 4% izplatību, krustziežu sausplankumainība tāpat novērota ar 4% vidējo izplatību. Pēc ziemas šīs slimības turpinās novājināt pārziemojušos augus. Ziemas rapši sasnieguši vidēji trīs līdz piecu lapu attīstības stadiju (AS 13-15), - šādas jaunās lapas iecienījušas laputis, rāceņu balteņu kāpuri un alotājmušu kāpuri, tomēr līdz ziemai šie kaitēkļi būtisku kaitējumu augiem nenodarīs.

FOTO: Inese Liepiņa, rapša neīstā miltrasa

Arī kukurūzas sējumos rudenī izplatījušās slimības, kas skārušas tieši kukurūzas vālītes. Šonedēļ kukurūzu lielajos tīrumos novērota fuzarioze ar 8% izplatību, bet melnplauka sastopama vidēji ar 4% izplatību.

FOTO: Valda Meijere, kukurūzas vālīšu melnplauka

Kāpostu stādījumos šogad izplatītas bija kāpostu cekulkodes un to kāpuri, kas atsevišķiem stādījumiem sacaurumoja gandrīz visu kāpostu ražu. Šobrīd aizvien galviņkāpostu stādījumos var novērot lidināmies gan cekulkožu, gan kāpostu balteņu imago. Tās kāpostgalvas, kuras kaitēkļi apskādējuši, ir pakļautas slimību infekciju riskam - pelēkā puve, baltā puve.

FOTO: Māra Bērziņa, kāpostu pelēkā puve

Augļu koku stādījumos arī sastopamas slimības, un uz augļiem novērotas dažādu kaitēkļu atstātās pēdas. Šonedēļ kraupja vidējā izplatība sasniegusi 14%, - stipras kraupja infekcijas rezultātā uz augļiem veidojas plaisas, kurās attīstīties var augļu parastā puve, arī pēc ievietošanas noliktavā. Ābolu tinēju kāpuri sastopami ar 4% izplatību augļos. To bojājumi atpazīstami pēc alojumiem augļos un kāpuru atstātajiem ekskrementiem ābola serdes daļā.

FOTO: VAAD, ābeļu kraupis

Ja vēl nav sagatavotas telpas augļu un dārzeņu uzglabāšanai, ir pēdējais laiks to darīt, kā arī septembra vidus ir piemērots dekoratīvo augu ieziemošanai, siltumnīcu tīrīšanai, ja raža vairs netiek vākta, graudu sējai, dažādu augu stādīšanai un pārstādīšanai, un augsnes sagatavošanai. Arī kaitēkļi šobrīd gatavojas ziemošanai, meklē piemērotas vietas, tādēļ, lai samazinātu to izplatību nākamajā sezonā, šobrīd jāsamazina kaitēkļiem piemērotās ziemošanas vietas – no augļu koku stumbriem jānotīra ķērpji, miza, kas lūp nost, sūnas, un jāsavāc nobirušās lapas. Kukaiņi ziemo arī augsnes virskārtā, tādēļ var izmantot gan augsnes rušināšanu, kā arī aizvākt ziemošanai piemēroto mulčas materiālu, ja tāds ir, piemēram, ap ogu krūmiem. Jāatceras, ka līdzās kaitīgajiem organismiem dzīvo arī augiem derīgie organismi, tādēļ jāizvērtē, cik liela bijusi kāda kaitēkļa invāzija dārzā un vai ir nepieciešams samazināt to ziemošanas vietas.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas
vecākā referente
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 67185478, 26419389


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.