Aizvadītās nedēļas izplatītākie kaitīgie organismi Latvijas novados

Šonedēļ daudzviet tika novērots stiprs vējš, nokrišņi, bet nedēļas izskaņā pavasarīga saulīte sasildīja visus vasaras gaidītājus.

FOTO: A. M. Plukse, zirņi Dienvidvidzemē

Kurzemē aizvadītajā nedēļā ziemas kviešu audzētājiem nepatīkama ziņa, Stendē ziemas kviešos `Fredis` novērota dzeltenās rūsas infekcija, tomēr prognožu speciālisti mierina – šī slimība nav masveidā izplatījusies. Aizvadītā nedēļa Kurzemē bija diezgan vēsa, kā arī vēl nepatīkamāku vidi kā cilvēkiem, tā kaitniekiem radīja spēcīgais ziemeļu vējš. Reģionā ar 5,2% vidējo izplatību aizvien novērojama kviešu lapu pelēkplankumainība, labību lapgrauži sastopami nedaudz, bet vasaras kviešu sējumos sarosījušies spradži, kas sastopami ar 7% vidējo izplatību.

FOTO: I. Jakobija, dzeltenā rūsa Stendē

Zemgalē vasaras kviešu sējumos spradžu izplatība nedaudz lielāka, vidēji 10 imago vienā entomoloģiskā tīkliņa vēzienā. Lauku pupu sējumos aizvien sastopami tauriņziežu smecernieki, šonedēļ to vidējā izplatība 86%

Sēlijā ziemas kvieši attīstījušies līdz pirmajam, otrajam mezglam (AS 31-32), nedaudz sastopami labību lapgrauži, spradži un uz vecajām lapām kviešu lapu pelēkplankumainība.

Latgales reģionā kviešu lapu dzeltenplankumainības izplatība neliela, 3,6% šonedēļ, kā arī ar nelielu izplatību sastopami spradži, labību lapgrauži un laputis. Laika apstākļiem uzlabojoties, palielināsies kaitīgo organismu izplatība.

FOTO: VAAD, kviešu lapu dzeltenplankumainība

Līdzīga situācija arī Dienvidvidzemes reģionā, uz labībām ar nelielu izplatību sastopami dažādi kaitīgie organismi, tomēr regulāri jāseko līdzi novērojumiem gan uz lauka, gan VAAD mājaslapā.

Ziemeļvidzemes reģionā kviešu sējumos novēroti labību lapgrauži, spradži, kā arī augļu dārzos sastopami lapu koku tinējsmecernieki. Tie pārsvarā invadē bumbieres, tomēr nereti novērojami arī uz citiem lapu kokiem.

Arī Pierīgas reģionā kaitīgo organismu izplatība aizvadītajā nedēļā saglabājās neliela. Ziemas kviešu sējumos nedaudz novērotas plankumainības, rudzu sējumos tripši.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

 

Informāciju sagatavoja:

Valsts augu aizsardzības dienesta

Integrētā augu aizsardzības daļa


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.