BRĪDINĀJUMS - kviešu un tritikāles sējumos Kurzemē un Latgalē izplatās dzeltenā rūsa!

Kviešu laukos, kā arī tritikāles sējumos Kurzemē un Latgalē ir atrastas dzeltenās rūsas pirmās pazīmes. Šis ir signāls lauksaimniekiem biežāk apsekot savus sējumus, lai laicīgi pamanītu dzeltenās rūsas parādīšanos, īpaši, ja audzējamā šķirne ir pret rūsu neizturīga.

FOTO: VAAD, dzeltenā rūsa

Dzeltenā rūsa īpaši bīstama, ja tā inficē graudaugus agrās attīstības stadijās – cerošanas un stiebrošanas fāzēs (AS 20 - 39), kā rezultātā ražas zudumi var būt ievērojami. Slimībai raksturīga strauja attīstība, tādēļ lauksaimniekiem būtiski ir pamanīt slimības pirmās pazīmes - dzeltenās pustulas (rūsas spilventiņi), un tad nekavējoties lemt par ierobežošanas pasākumiem. 

Šobrīd ziemas kviešu sējumā Kurzemē dzeltenā rūsa sastopama ar 34% izplatību, bet Latgalē izplatība nedaudz mazāka (14%).

Vairāk inficēti Kurzemes tritikāles sējumi, kur slimība novērota ar 56% izplatību, bet Latgalē tritikāles sējumos tā sastopama ar 4% izplatību.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

 

FOTO: M. Bērziņa, dzeltenā rūsa

Informāciju sagatavoja:

Valsts augu aizsardzības dienesta

Integrētā augu aizsardzības daļa


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.