Sastopamākie kaitīgie organismi dārzeņu stādījumos un augļu dārzos

Septembra vidū kartupeļu un citu dārzeņu kā arī augļu ražas vākšana turpinās. Šajā laikā svarīgi noliktavās ienest tikai veselus augļus un dārzeņus, lai neveicinātu slimību izplatību noliktavās. Ziemas rapšu sējumi sasnieguši sešu lapu stadiju (AS 16), uz tiem novēroti zāģlapseņu un alotājmušu kāpuri, bet vietām izplatību turpina rapšu neīstā miltrasa. 

FOTO: D. Ozoliņa, kāpostu balteņu kāpuri

Ziemas rapši sasnieguši četru līdz sešu lapu attīstības stadiju (AS14-16), VAAD monitoringa jomas speciālisti uz augiem novērojuši dažādu kaitēkļu radītus bojājumus, tomēr tie ir salīdzinoši nelieli. Krustziežu zāģlapseņu kāpuri rapšos sastopami ar 7,5% vidējo izplatību, bet alotājmušu kāpuri ar 6% izplatību.

FOTO: Alotājmušas kāpuru bojājumi

Augļu parastā puve ābeļu stādījumos monitoringa laukos izplatījusies ar 6% izplatību, tomēr dārzos, kuros vairāk sastopams ābeļu kraupis, zāģlapsenes, blaktis vai pīlādžu tīklkodes, arī puves izplatītas salīdzinoši vairāk. Arī bumbieru un plūmju stādījumos novācamo ražu samazina puvju izplatība un kaitēkļi. 

FOTO: VAAD, Augļu parastā puve

Par kaitēkļiem nevajadzētu aizmirst pēc ražas novākšanas, svarīgi saprast, kur tie ziemo, kādā attīstības stadijā un, ko darīt, lai to izplatība nākamajā sezonā nebūtu tik liela. Tieši rudens ir tas laiks, kad atskatīties uz sezonas laikā sastopamākajiem kaitīgajiem organismiem un novērtēt, kas sagādās problēmas nākamajā sezonā. Vairāk par ziemojošiem kaitēkļiem lasiet Šeit.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.