Slimību un kaitēkļu attīstības prognozes dārzeņu stādījumos 2021. gadā

VAAD reģionālo nodaļu prognožu jomas speciālisti izvērtējuši iepriekšējā gada sezonas dārzeņu  slimību un kaitēkļu novērojumu rezultātus un, ņemot vērā tos un iespējamos laika apstākļus šī gada veģetācijas periodā, prognozējuši būtiskāko slimību un kaitēkļu attīstību 2021. gada sezonai.

 

2020. gads ar vidējo gaisa temperatūru +8,8 °C (2,4 °C virs normas) kļuva par siltāko gadu novērojumu vēsturē kopš 1924. gada. Gads bija samērā vējains, kopējais nokrišņu daudzums bija 641,5 mm, kas ir 7 % mazāk nekā gada norma.  Pavasara sākums, līdzīgi kā neesošā 2019./2020. gada ziema, bija siltāks par normu, tomēr vēlāk, pavasarim turpinoties, gaisa temperatūra vairāk turējās zem normas un kultūraugu un to kaitīgo organismu attīstība iegāja normālos ierastos rāmjos. No vasaras mēnešiem siltākais bija jūnijs, kad vasarīgo karstumu pavadīja bieži negaisi ar krusu. Jūlijā un augustā gaisa temperatūra lielākoties bija zem normas. Aizvadītā vasara ir mitrākā kopš slapjā 2017. gada, bet tomēr tā bija sausāka par normu. Rudens vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +9,9 °C, kas ir 3,2 °C virs normas, tādējādi tam kļūstot par siltāko novērojumu vēsturē. Kopumā aizvadītais 2020. gads bija Latvijas lauksaimniekiem labvēlīgs.

Šobrīd, marta pirmajā pusē, kad valstī pēc dažām pavasarīga siltuma dienām atgriezusies ziema ar sniegu un nelielu salu, satraukumam par kultūraugiem vēl nav pamata, jo fizioloģiski tie vēl aizvien atrodas ziemojošā stāvoklī. 

Slimību un kaitēkļu attīstības prognozes dārzeņu stādījumos 2021. gadā atvērt, nospiežot interesējošo reģionu zemāk.

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Zemgales reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Kurzemes reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Vidzemes reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Ziemeļvidzemes reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Sēlijas reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Latgales reģionam

Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Pierīgas reģionam

Monitoringa datiem iespējams sekot līdzi VAAD mājaslapā

Informāciju sagatavoja:

Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētās augu aizsardzības daļa


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.