Šobrīd augsts risks bumbierēm inficēties ar bumieru – kadiķu rūsu

Šobrīd, pēc ilgstoša lietus perioda, uz inficētajiem kadiķu zariem attīstās gļotaini oranži izaugumi, kuros attīstās sporas, kas ir gatavas izlidot un inficēt 2 km rādiusā augošās bumbieres ar bumbieru - kadiķu rūsu.

Gļotainie, oranžie izaugumi uz inficēto kadiķu zariem (VAAD foto)

Parasti maijā, kad ir vēss un lietains laiks, uz kadiķiem attīstās teleito sporas, kurām dīgstot, veidojas bazīdiji ar bazīdijsporām, kuras tālāk inficē bumbieru lapas. Kad bazīdijsporas nonāk uz bumbieres lapām, sporas sāk dīgt un inficētajā vietā lapas virspusē pēc vienas vai divām nedēļām veidojas spilgti oranži plankumi.

Šo sporu izlidošanas periods ir atkarīgs no laika apstākļiem - vēsā lietainā laikā tas būs ilgāks - vairākas dienas. Maijā pēc lietaina un vēsa laika parasti iestājas sauss un karsts laiks, tad rūsas augļķermeņi uz kadiķiem beidz attīstīties, sažūst un sporu izlidošana beidzas. Galvenie slimību veicinošie faktori - gaisa temperatūra pavasarī no +13° - +14° C, mitrums uz auga lapām vismaz 5 stundas un vējains laiks.

Bazīdijsporas uz inficētajiem kadiķu zariem (VAAD foto)

Slimības izplatību veicinājusi ieņēmīgo kadiķu formu ienākšana Latvijas apstādījumos. Pilnam sēnes attīstības ciklam nepieciešami divi saimniekaugi: bumbieres un kadiķi. Visbiežāk tiek inficēti kazaku kadiķi (Juniperus sabina), retāk Ķīnas (Juniperus chinensis) un Virdžīnijas (Juniperus virginiana) kadiķi. Pret šo slimību izturīgāki ir parastie, klājeniskie un zvīņainie kadiķi. Daudzās skujeņu stādu kokaudzētavās, parkos, apstādījumos, kā arī kapsētās, ir satopamas ieņēmīgās kadiķu formas ar izteiktām slimības pazīmēm uz kadiķu zariem.

Bumbierēm vislabāk no šīs slimības izvairīties, ja tuvumā neaug kadiķi, bet, ja aug, tad pavasarī jāpārbauda to zari. Ja kadiķu zari ir inficēti, tad šie zari ir jāzinīcina pirms sporu izlidošanas. 

 Šajos slimības izplatībai labvēlīgajos laika apstākļos rūpīgi un regulāri jāapskata savi kultūraugi un jāizvērtē augu aizsardzības pasākumu lietderība. 

Papildus informāciju par bumbieru - kadiķu rūsas bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem variet atrast šeit

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.