BRĪDINĀJUMS par kartupeļu lakstu puves izplatīšanos.

Otra bīstamākā kartupeļu slimība - kartupeļu lakstu puve – šogad Latvijas kartupeļu stādījumos novērota tikai jūlija beigās, kas ir vēlu, salīdzinot ar citiem gadiem. Līdz šim slimības attīstībai nebija labvēlīgi laikapstākļi, jo sausā un karstā laikā tā neattīstās. Šobrīd, kad valsts lielākajā daļā līst un arī turpmāk tiek prognozēti nokrišņi, un arī gaisa temperatūrai paliekot mērenākai (zem +25oC), slimība kartupeļu stādījumos attīstīsies strauji.

Kartupeļu lakstu puves pazīmes uz lapām (FOTO I. Liepiņa)

Parasti lakstu puvi var novērot pēc Jāņiem, bet pēdējos gados novērota tendence pirmajai parādīties kartupeļu lapu sausplankumainībai, lakstu puvei atvirzoties uz jūliju. Mitrums un  gaisa temperatūra ir nozīmīgākie faktori lakstu puves attīstībai. Labvēlīgi laikapstākļi ir mitrs un silts laiks (+15°C), turpretī pie +25°C slimības attīstība samazinās un virs +28°C pilnībā apstājās, tādēļ arī kartupeļu lakstu puve šogad novērota tik vēlu.

Slimība inficē gan lapas, gan stublājus, gan bumbuļus, tā ir ļoti postīga  un būtiski var samazināt kartupeļu ražu. Lai izvairītos no kartupeļu lakstu puves, jāstāda vesels sēklas materiāls, jāaudzē izturīgas šķirnes, jāievēro augu maiņa. Ņemot vērā laika apstākļus un prognozes par turpmāko slimības attīstību, kartupeļu aizsardzībai jālieto atbilstošs, Latvijā reģistrēts fungicīds.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa

 

 


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.