Kartupeļu lapu sausplankumainības attīstības tendences

Slimību ierosina sēne Alternaria solani, rezultātā uz lapām parādās tumši koncentriski plankumi, tumši plankumi arī uz stublāja. Slimības forma var tikt novērota arī uz bumbuļiem sausu, melnu plankumu veidā.

FOTO: I. Liepiņa, kartupeļu lapu sausplankumainības pazīmes uz lapas

Sausplankumainība parādās pirms lakstu puves, jūnija sākumā un līdz ražas vākšanai var strauji izplatīties, īpaši, karstās, sausās vasarās, ja nedaudz uzlīst vai naktīs ir rasa. Pārziemo augsnē, uz inficētu augu atliekām, siltās ziemās uz nakteņu dzimtas nezālēm. Izplatība notiek ar konīdijām, kuras, nonākot uz augu lapām, mitrumā dīgst apmēram 40 minūšu laikā, plankumi redzami pēc 5-7 dienām. Konīdiju attīstībai un izplatībai labvēlīga ir gaisa temperatūra no +19 līdz +23°C, bet virs +27°C, to attīstība apstājas.

FOTO: K. Pāruma, Alternaria solani konīdijas

Nelabvēlīgi augšanas apstākļi, barības vielu, īpaši kālija trūkums un kukaiņu bojājumi veicina sausplankumainības izplatību. Ar optimālām slāpekļa devām mēslotie lauki aug straujāk tādēļ pirmie simptomi nereti ir slēpti un parādās vēlāk, pēc ziedēšanas. Ja sekundārās infekcijas risks ir augsts, sausplankumainības attīstība notiek tik strauji, ka dažu dienu laikā lapas sažūst un augi iet bojā.

Attēls no  G. Kemmitt, (2002) Early blight of potato and tomato. The Plant Health Instructor.

Attēls: Kartupeļu lapu sausplankumainības vidējā izplatība pa gada nedēļām

Pēc VAAD novērojumu datiem, kartupeļu sausplankumainības izplatība sākas aptuveni jūnija sākumā (23. gada nedēļa), atkarībā no laika apstākļiem konkrētā reģionā, audzētās šķirnes un agrotehnikas. Kopš 2016. gada vidējā slimības izplatība ir palielinājusies par 5%.

Attēls: Kartupeļu lakstu sausplankumainības vidējā izplatība augu attīstības stadijās (BBCH)

Kartupeļu sausplankumainības pazīmes uz lapām var sākt parādīties, kad augiem parādās pirmie stublāja sāndzinumi (AS22), bet visinensīvākā sausplankumainības izplatība notiek no bumbuļu veidošanās fazes (AS 40-49), kā arī ziedēšanas, līdz pat augu novecošanās fāzei. Lai noskaidrotu, kāda ir augu attīstības stadija, var izmantot VAAD sagatavoto kultūraugu fenoloģijas sadaļu ŠEIT.

 

 


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.