Turpina izplatīties bumbieru-kadiķu rūsa
VAAD prognožu speciālistu novērojumu rezultāti 2016.gadā liecina, ka šis gads ir bijis ļoti labvēlīgs bumbieru-kadiķu rūsas Gymnosporangium sabinae attīstībai. Dažviet slimības izplatība Latvijā sasniegusi 68 % izplatību ar attīstības pakāpi vidēji 12 % (no 5 līdz 25 %). Arī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju šogad ir pamanījuši, ka bumbierēm uz lapām izveidojās spilgti oranž-sarkani plankumi. Stipras infekcijas gadījumā slimības plankumi parādās arī uz bumbieru augļiem.
Foto: Bumbieru-kadiķu rūsas pirmās pazīmes uz bumbieru lapām. L.Būcēna
Bumbieru lapām strauji samazinās asimilējošā virsma, augļi slikti piebriest, lapas priekšlaicīgi nobirst, atsevišķos gadījumos uz zariem veidojas brūces. Pēdējos gados no šīs slimības izteikti cieš bumbieres visā Latvijas teritorijā.
Foto: Bumbieru-kadiķu rūsas pazīmes uz bumbieru lapām – sāk veidoties radziņi. L.Būcēna
Nedaudz vēlāk – rudens pusē lapas apakšpusē izveidojas daudz nelieli radziņi, kas var atgādināt spalvainus ezīšus. No šiem radziņiem izlido ecīdijsporas, kuras rudenī inficē kadiķus, kas ir šīs patogēnās sēnes otrs saimniekaugs.
Foto: Bumbieru-kadiķu rūsas radziņi bumbieru lapas apakšpusē. L.Būcēna
Foto: Bumbieru-kadiķu rūsas radziņi un izbirušās sporas. L.Būcēna
Pilnam sēnes attīstības ciklam nepieciešami divi saimniekaugi: bumbieres un kadiķi. Visbiežāk tiek inficēti kazaku kadiķi (Juniperus sabina), retāk Ķīnas (Juniperus chinensis) un Virdžīnijas (Juniperus virginiana) kadiķi.
Pret šo slimību izturīgāki ir parastie, klājeniskie un zvīņainie kadiķi. Iespējama infekcijas ziemošana arī bumbieru dzinumos.
Aprīlī-maijā, sevišķi vēsā, lietainā un vējainā laikā, uz inficētajiem kadiķu zariem attīstās gļotaini oranži, vēlāk brūni izaugumi, kuros attīstās teleito sporas. Šo sporu izlidošana notiek aptuveni trīs mēnešus - parasti no aprīļa līdz jūnijam un tās tad atkal inficē bumbieru lapas. Ar vēju sporas var aizlidot līdz pat 6 km tālu un inficēt bumbieru lapas.
Foto: Bumbieru-kadiķu rūsas pazīmes uz ieņēmīgu kadiķu zariem agri pavasarī. VAAD arhīvs
Profilaktiskie pasākumi:
- Jaunie stādījumi jāierīko iespējami tālu no ieņēmīgiem kadiķiem.
- Dārzs jāstāda nesabiezināts, regulāri jāveido vainagi, lai pietiktu gaismas un gaisa.
- Jāizvēlas pēc iespējas izturīgākas šķirnes.
- Jālieto sabalansēts mēslojums un optimālas mēslojuma devas.
- Vasarā nolasa un likvidē inficētās bumbieru lapas un augļus.
- Rudenī savāc un likvidē visas nokritušās bumbieru lapas.
- Vislabāk, ja kadiķi bumbieru tuvumā neaug, bet, ja aug, tad pavasarī jāpārbauda to zari. Inficētie zari jāizgriež un jāiznīcina agri pavasarī - pirms sporu izlidošanas. Izgrieztos inficētos zarus nedrīkst atstāt kaudzē dārzā, jo inficēšanās process no tiem turpināsies.
- Ja tuvumā aug bumbieres un ieņēmīgi kadiķi, būtu jālemj par to, kuru no tiem dārzā atstāt, pretējā gadījumi abi var turpināt slimot katru gadu. Slimības intensitāte būs atkarīga no laika apstākļiem konkrētajā gadā.
Saudzē vidi, sevi, savus tuviniekus un kaimiņus! Ja profilaktiskie pasākumi ir veikti, bet tomēr dārzs vēl tiek apdraudēts un pastāv risks lieliem ražas zudumiem, tikai tad var lemt par augu aizsardzības līdzekļu smidzinājumu. Tas ir jādara ļoti apdomīgi, obligāti izlasot un izpildot visas lietošanas instrukcijas prasības.
Ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus (AAL) bumbieru-kadiķu rūsas ierobežošanai var izsmidzināt uz bumbierēm slimības kritiskā perioda sākumā pavasarī:
- Latvijas Republikā reģistrēts 3.reģistrācijas klases fungicīds Score 250 EC,
- Latvijas Republikā reģistrēti 2.reģistrācijas klases (iegādājoties un lietojot, nepieciešams uzrādīt „Profesionālā augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecību darbībām ar otrās reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļiem”) fungicīdi: Dithane NT, Effector, Score 250EC, Topas 100 EC.
(Augu aizsardzības līdzekļu saraksts parāda līdzekļus, kas uz šo brīdi ir reģistrēti Latvijas Republikā un kurus drīkst izplatīt un lietot. Par AAL pieejamību un iegādes iespējām jājautā produktu importētājiem, dārzkopības veikalos un citās licencētās tirdzniecības vietās).
Informāciju sagatavoja:
Linda Būcēna
VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente
Tālr.67550951, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.