Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Zemgales reģionam 2023. gadā

VAAD reģionālo nodaļu prognožu jomas speciālisti izvērtējuši iepriekšējā gada sezonas dārzeņu  slimību un kaitēkļu novērojumu rezultātus un, ņemot vērā tos un iespējamos laika apstākļus šī gada veģetācijas periodā, prognozējuši būtiskāko slimību un kaitēkļu attīstību 2023. gada sezonai.

Šogad ziema ir nolēmusi visiem spēkiem pretoties pavasara atnākšanai un, apklājusi zemi ar biezu, sniega kārtu. Jācer, ka šī sniega sega pavasarī nodrošinās dārzeņu sēšanai un stādīšanai nepieciešamo mitruma daudzumu augsnē. Tieši sausums, liels mitruma deficīts augsnē, pēdējos pāris gados ir radījis vislielākās problēmas dārzeņu un kartupeļu audzēšanā.

KARTUPEĻI

SLIMĪBAS

Kartupeļu lakstu puve (Phytophthora infestans)

Slimība sastopama katru gadu, bet īpaši postoša ir siltās, mitrās un lietainās vasarās. 2022. gadā kartupeļu lakstu puves pazīmes bija novērojamas visos aplūkotajos laukos, tomēr, pateicoties sausajiem laika apstākļiem, tā sāka izplatīties vēlu, veģetācijas perioda beigu posmā. Dažos laukos šī slimība no lapām pārgāja uz stublāju. Kārtējo reizi pierādījās, ka lakstu puves attīstība ir lielā mērā atkarīga no audzējamās šķirnes ieņēmības pret šo slimību. Var prognozēt, ka arī nākamajā gadā kartupeļu lakstu puve būs novērojama, bet tās attīstība būs atkarīga no laika apstākļiem veģetācijas sezonā un audzējamās šķirnes.

Kartupeļu lapu sausplankumainība (Alternaria solani)

Pagājušajā gadā sausplankumainība tika konstatēta visos novērotajos kartupeļu stādījumos, tomēr nenotika strauja tās attīstība, ko varēja ietekmēt piemērota AAL lietošana. Infekcijas attīstībai labvēlīgos apstākļos tā var ļoti būtiski samazināt bumbuļu ražu. Var prognozēt, ka arī šogad šī slimība būs novērojama, bet tas, cik strauji tā attīstīsies, būs atkarīgs no laika apstākļiem un audzējamās šķirnes izturības pret šo slimību.

Melnais kraupis, rizoktonioze (Rhizoctonia solani)

Plaši sastopama slimība, kas stipras infekcijas gadījumā, var samazināt bumbuļu ražu un kvalitāti. Novērojama katru gadu. Lai ierobežotu slimības izplatību, stādīšanai vajadzētu izmantot veselu stādāmo materiālu, kam bumbuļi ir bez sklerocijiem. Arī pagājušajā gadā novērotajos laukos tika konstatētas šīs slimības pazīmes, bet izplatība bija neliela. Domājams, ka arī 2023. gadā rizoktonioze kartupeļu laukos būs sastopama. Slimības izplatība būs atkarīga no izmantotā sēklas materiāla kvalitātes.

FOTO: I. Liepiņa

 

KAITĒKĻI

Kartupeļu lapgrauzis (Leptinotarsa decemlineata)

Kaitēklis novērojams katru gadu, bet atsevišķos gados, tas var savairoties masveidā. Lielas invāzijas gadījumā lapgrauži var noēst visu lapu virsmu, atstājot tikai stublājus. Savairošanās gadījumā var lietot reģistrētos augus aizsardzības līdzekļus, bet nelielās platībās var kaitēkli nolasīt ar rokām. 2022. gadā apstākļi bija labvēlīgi lai notiktu kaitēkļa masveida savairošanās. Arī šogad, kā jau katru gadu, lapgrauzis būs sastopams. Lielāka šī kaitēkļa izplatība varētu būt novērojama atkārtotos stādījumos un atsevišķām šķirnēm, kuras šim kaitēklim šķiet garšīgākas.

Sprakšķi (drātstārpi) (Agriotes spp.)

Bieži sastopams kaitēklis, galvenokārt slikti iekoptos laukos. Ir novērojams katru gadu. Biežāk var sastapt nezāļainos stādījumos un lauka malās, kas robežojas ar vārpatu un citām daudzgadīgām stiebrzālēm. Iekoptos un no nezālēm tīros kartupeļu laukos tas sastopams maz un reti.

BURKĀNI

SLIMĪBAS

Burkānu lapu sausplankumainība (Alternari dauci)

Bieži sastopama slimība, bet pārsvarā tā straujāk sāk izplatīties rudens sākumā, neilgi pirms ražas novākšanas. Slimības rezultātā atmirst burkānu lapas. Novērojama katru gadu, bet, audzējot pret sausplankumainību izturīgas šķirnes, infekcijas izplatība ir neliela un neietekmē ražas lielumu. Reģistrēto AAL lietošana novērš sausplankumainības attīstību, un to izmanto saimniecības, kur ražas novākšana notiek mehanizēti. Var prognozēt, ka atsevišķos sējumos šī slimība būs sastopama arī 2023. gadā.

FOTO: I. Liepiņa

 

KAITĒKĻI

Burkānu muša (Psila rosae)

Kaitēklis novērojams katru gadu. Ja tā izplatība netiek ierobežota, tad var radīt būtiskus zaudējumus ražas kvalitātei. Svarīgi ir ievērot augu maiņu. Arī 2022. gads nebija izņēmums un bija novērojami burkānu mušas kāpuru radītie bojājumi. Šis kaitēklis biežāk ir sastopams, un lielākus bojājumus nodara mazdārziņos, kur netiek lietoti AAL. Visticamāk, ka arī šajā gadā būs novērojama gan burkānu muša, gan tās kāpuru radītie bojājumi.

Burkānu lapu blusiņa (Trioza apicalis)

Šī kaitēkļa radītos bojājumus, sačokurojušās lapiņas, var novērot katru gadu. Nelieli lapu blusiņas bojājumi tika novēroti arī 2022. gadā. Ja sējumā ir konstatēti burkānu lapu blusiņas bojājumi, tad savlaicīgi un pareizi lietojot AAL, to izplatību var sekmīgi ierobežot. Lapu blusiņas savairošanās gadījumā burkāni ļoti atpaliek augšanā un būtiski samazinās to kvalitāte. Diezgan droši var paredzēt, ka arī šogad, burkānu attīstības sākuma posmā, būs novērojami lapu blusiņas radītie bojājumi.

SĪPOLI

SLIMĪBAS

Sīpolu neīstā miltrasa (Perenospora destructor)

Ļoti bieži sastopama slimība, kas bija novērojama arī pagājušajā gadā. Agrīna inficēšanās ar šo slimību var novest pie lieliem ražas zudumiem. Domājams, ka arī 2023. gadā neīstā miltrasa būs sastopama un lielākus zaudējumus šī slimība var nodarīt platībās, kur netiek lietoti augu aizsardzības līdzekļi.

Sīpolu pamatnes puve

Slimība bija novērojama pagājušajā gadā apsekotajos stādījumos, bet tās izplatība bija neliela. Inficētajiem sīpoliem sāk dzeltēt loki, un izraujot sīpolu, var redzēt puvi, kas skar sakņu rajonu. Pārsvarā tiek izplatīta ar inficētu stādāmo materiālu. Slimība būs sastopama arī 2023. gadā, bet tās izplatība būs atkarīga no izmantotā stādāmā materiāla kvalitātes, veiktajiem agrotehniskajiem pasākumiem.

KAITĒKĻI

Tripši

Tripši sīpolu stādījumos ir sastopami katru gadu. Bieži var novērot lielu šī kaitēkļa invāziju. Ja kaitēkļa savairošanās nav masveidīga, tad sīpolu augšanas periodā to klātbūtni var pat nepamanīt. Ražas uzglabāšanas laikā tripši sūc auga sulu un virsējās sīpola zvīņas sāk sažūt. Kaitēklis bija sastopams pagājušajā gadā un var prognozēt, ka būs novērojams arī šogad.

FOTO: D. Ozoliņa

 

KĀPOSTI

SLIMĪBAS

Krustziežu sausplankumainība (Alternaria brassicae)

Slimība ir sastopama katru gadu, un bija novērojama arī 2022. gadā. Visbiežāk sausplankumainības pazīmes redzamas uz apakšējām lapām, veģetācijas perioda beigu posmā. Slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos infekcija var radīt lielus zaudējumus galviņu uzglabāšanas laikā, jo bojātās galviņas var sākt pūt. Var prognozēt, ka arī šogad šī slimība būs sastopama.

FOTO: I. Liepiņa

 

Pelēkā puve (Botrytis cinerea)

Ļoti plaši izplatīta slimība, kas galviņas inficē augšanas laikā, bet strauji izplatās uzglabāšanas periodā. Šī slimība ir sastopama katru gadu, straujāk attīstās siltos un mitros apstākļos. Arī pagājušajā gadā bija novērojami pelēkās puves radītie bojājumi. Būs novērojama arī šogad, bet infekcijas attīstība būs atkarīga no laika apstākļiem, stādījuma kopšanas un ražas novākšanas apstākļiem.

KAITĒKĻI

Spradži (Phyllotreta sp.)

Nelieli šī kaitēkļa bojājumi bija novērojami 2022. gadā apsekotajos stādījumos. Spradži attīstībai labvēlīgos apstākļos, var nodarīt kaitējumu dēstiem pēc to izstādīšanas uz lauka. Visticamāk, spradži un to radītie bojājumi būs novērojami arī šogad, īpaši, ja būs sauss un saulains laiks.

Kāpostu baltenis (Pieris brassicae)

2022. gadā varēja novērot gan lidojošus tauriņus, gan kāpurus. Pagājušajā gadā apstākļi bija labvēlīgi kāpostu balteņu attīstībai. Kāpostu baltenis būs sastopams arī šogad. Lielāka šī kaitēkļa savairošanās iespējama stādījumos, kur netiek izmantoti AAL. Savlaicīgi neveicot kaitēkļa ierobežošanas pasākumus, galviņu kvalitāte un ražas lielums strauji samazinās.

Kāpostu cekulkode (Plutella maculipennis)

Kaitēklis ir novērojams katru gadu un pēdējos gados tas savairojas masveidā. Tomēr 2022. gads kāpostu cekulkodes masveida attīstībai bija nelabvēlīgs, tāpēc kāpostu stādījumos šis kaitēklis bija sastopams salīdzinoši maz. Ja būs cekulkodes attīstībai labvēlīgi apstākļi, tad varam sagaidīt to masveida savairošanos. Ja netiek veikti šī kaitēkļa ierobežošanas pasākumi, tad to radītie bojājumi būtiski samazina ražas kvalitāti, vai pat raža kļūst nederīga realizācijai.

FOTO: I. Liepiņa

 

Rāceņu baltenis (Pieris rapae)

2022. gadā, bija novērojama neliela šī kaitēkļa izplatība un līdz ar to arī netika nodarīts jūtams kaitējums kāpostiem, jo atšķirībā no kāpostu balteņa, šie kāpuri bojā arī kāposta galviņu. Var paredzēt, ka arī šogad šis kaitēklis būs sastopams, bet tā izplatības apmēri un attīstības intensitāte būs tieši atkarīga no laika apstākļiem un AAL lietošanas.

Ar monitoringa datiem iespējams iepazīties VAAD tīmekļvietnē

Informāciju sagatavoja:

Daiga Ozoliņa
Valsts augu aizsardzības dienesta
Zemgales reģionālās nodaļas
vecākā inspektore
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tel. 26418042

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.