Prognozes
Aizvadītās nedēļas sastopamāko kaitīgo organismu Top10
Bieži nokrišņi, silts laiks, augsts gaisa relatīvais mitrums - šādi laikapstākļi labi piemēroti dažādu slimību attīstībai. Nākamajā nedēļā gaidāmi karstuma viļņi, tādēļ vērts atcerēties, ka arī augiem karstums var radīt stresu, līdz ar to samazinās spējas pretoties kaitīgajiem organismiem. Pēc VAAD prognožu speciālistu ievākto datu rezultātiem izveidots apkopojums par tiem kaitīgajiem organismiem, kas aizvadītajā nedēļāļ visvairāk izplatīti uz kultūraugiem. Katrā Latvijas reģionā situācija uz laukiem ir atšķirīga, šajā topā apkopotas valstī vidējās izplatības tendencies.
FOTO: M. Bērziņa, Ķiršu-Madaru laputis
1. Tauriņziežu smecernieki aizvadītajā nedēļā tika novēroti ar 42 % vidējo izplatību. Vislielākā izplatība Latgalē (84%), bet Ziemeļvidzemē to izplatība nedaudz mazāka (47%). Viszemākā tauriņziežu smecernieku izplatība novērota Dienvidvidzemē un Zemgalē.
2. Krustziežu spīduļi Kurzemes reģionā uz vasaras rapšiem sastopami ar 87% izplatību. Sējumos uz katra auga ap 10 īpatņiem. Tik liela to izplatība var būtiski samazināt rapšu sēklu ražu. Pārējos reģionos to izplatība pagaidām vēl nav tik bīstama.
FOTO: M. Bērziņa, Krustziežu spīduļu invāzija vasaras rapsī
3. Dzeltenā rūsa šobrīd sastopama divos reģionos – Kurzemē ar 39% izplatību un Latgalē ar 9% izplatību. Vislielākie postījumi gaidāmi tur, kur inficēšanās ar dzelteno rūsu notikusi stiebrošanas fāzē.
FOTO: I. Bēme, Dzeltenā rūsa
4. Bumbieru lapu blusiņas visvairāk sastopamas Zemgales bumbieru stādījumos, kur to izplatība aizvadītajā nedēļā bija 26%. Kaitēkļi, sūcot sulu, bojā gan lapas, gan jaunos dzinumus, gan augļus. Bojātās lapas un dzinumi sažūst, augļu aizmetņi un augļi sažūst un priekšlaicīgi nobirst.
5. Ābeļu lapu blusiņas arī visvairāk Zemgalē, sastopamas ar 18% izplatību. Uz kokiem šie kaitēkļi sastopami līdz pat rudenim.
FOTO: D. Ozoliņa, Ābeļu lapu blusiņu olas
6. Biešu spradzis aizvadītajā nedēļā sastopams ar 13% izplatību. Vairāk izplatīts Kurzemes un Latgales galda biešu laukos.
7. Rapša neīstā miltrasa inficējusi rapšu sējumus Ziemeļvidzemē un Sēlijā ar 12% vidējo izplatību. Ne tikai rapšu sējumiem šogad novērojama miltrasa, bet arī dekoratīvo augu lapas bojātas šīs slimības dēļ, kā arī augļu koku lapas parāda nespēju pretoties miltrasas attīstībai. Pēdējā laikā novērotās miglai līdzīgās lietavas, kā arī augsta gaisa temperatūra sekmē miltrasu attīstību uz augiem.
8. Kviešu lapu pelēkplankumainība novērojama kviešu sējumos gandrīz visā Latvijā, bet pagaidām ar vislielāko izplatību pelēkplankumainība skārusi Latgales reģionu.
9. Graudzāļu miltrasa sastopama uz gandrīz visām ziemāju kultūrām, tomēr Kurzemes reģiona vasaras kviešos miltrasa izplatījusies visveiksmīgāk, vidējā izplatība 20%.
FOTO: D. Ozoliņa, Graudzāļu miltrasa
10. Pupu sēklgrauži šobrīd aktīvi meklē lauku pupu sējumus, kur tie tālāk barosies ar lauku pupu putekšņiem, kā arī dēs olas uz jaunajām pākstīm. Aizvadītajā nedēļā to vidējā izplatība 7%.
FOTO: I. Liepiņa, Pupu sēklgrauzis
Augļu kokos nelielā daudzumā sastopami ābeļu tīklkodes kāpuri, kā arī novērojami lapu alojumi, ko radījuši ābeļu lapu pasviļņu kāpuri.
Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.
Informāciju sagatavoja:
Evelīna Freimane
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.