Prognozes

Miltrasa šogad izplatīta vairāk nekā pērn

Valsts augu aizsardzības dienesta prognožu jomas speciālisti kultūraugu monitoringā šogad novērojuši, ka miltrasa uz dažādiem augiem ir izplatītāka nekā citus gadus un to sekmējuši optimāli laika apstākļi maijā un jūnija sākumā.

 

FOTO: VAAD, Graudzāļu miltrasa

Šobrīd ābeļu miltrasa novērojama ar 6% izplatību, graudzāļu miltrasa atsevišķos laukos sastopama ar 26% izplatību uz rudziem, miežiem, ziemas kviešiem, tritikāles. Graudaugiem miltrasa nodara vislielāko kaitējumu, ja inficēšanās notikusi pirms ziedēšanas un ir inficēta karoglapa.

FOTO: M. Bērziņa, Abeļu miltrasa

Miltrasa ir sastopama uz dažādiem augiem, gan graudaugiem, augļu kokiem, gan arī dažādiem dekoratīviem augiem un kokiem. Novērotās pazīmes uz augiem ir līdzīgas, jo miltrasu ierosinātāji, lai arī dažādi, tomēr tuvradniecīgi. Ērkšķogu Amerikas miltrasu ierosina sēne Sphaerotheca mors-uvae, kas inficē ērkšķogas un upenes, graudzāļu miltrasu, savukārt, ierosina Blumeria graminis, ābeļu miltrasu Podosphaera leucotricha, kā arī tomātu un ķirbjaugu miltrasas ierosina cita līdzīga sēne. Slimību veicinošie faktori ir augsts gaisa relatīvais mitrums un gaisa temperatūra no +16 ºC  līdz +25ºC.

Miltrasu ir diezgan viegli atpazīt pēc baltas, miltainas apsarmes uz augiem, ābeļu miltrasai raksturīga lapu bālēšana, tās saliecas un deformējas, pārstāj augt, dzinumu gali pat var atmirt. Tomātu miltrasa (Leveillula Taurica, Erysiphe sp.) sākotnēji parādās dzeltenu plankumu veidā uz lapām, baltā apsarme seko vēlāk.

Slimības attīstību un izplatību veicina ne tikai mitrums un augsta gaisa temperatūra, bet arī sabiezināti sējumi vai sabiezināts vainags augļu kokiem, kas samazina gaisa cirkulāciju, ilgāk uztur mitrumu un veido labu mikroklimatu miltrasas sporu dīgšanai.

Lai samazinātu miltrasas radītos bojājumus, jāizvēlās pret to izturīgas šķirnes, jāievēro optimāla augu biezība, sabalansētas mēslojuma devas, siltumnīcās svarīgi regulēt mikroklimatu, laistīšanu veikt pie saknēm, ogu krūmiem būtiski savākt bojātās augu daļas laicīgi, lai slimība neizplatās.

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.