Prognozes

Veldre, kraupis un laputis – šī brīža aktualitātes laukos un dārzos

Jūlija sākumā sausumu un karstumu nomainīja spēcīgas lietavas, kas daudzviet izraisīja graudaugu sagāšanos veldrē, kā arī vairāki sējumi palika zem ūdens. Tomēr lietaino periodu atkal nomainīja sauss, samērā silts un saulains laiks. Auzu lapu brūnplankumainība kopš jūlija sākuma uz vasaras auzām sasniegusi 19% izplatību, miežos pundurrūsa novērota ar 30% izplatību, arī kaitēkļi nekur nav pazuduši - uz vasaras rapšiem aizvien sastopami krustziežu spīduļi ar 20% izplatību.

FOTO: V. Meijere, labība veldrē

Apsekojot ābeļu un bumbieru stādījumus, plaši izplatītas ābeļu laputis, kas jau radījušas ievērojamus bojājumus jaunajiem dzinumiem. Ābeļdārzos izliktajās feromonu lamatās vidēji novēroti 7 ābolu tinēju tauriņi vienā slazdā, kā arī ar 4% izplatību sastopami tinēju kāpuri. Šogad uz āboliem plaši izplatīts ābeļu kraupis, kas sastopams ar 13% vidējo izplatību. Arī dārzos, kuros veikta savlaicīga kraupja ierobežošana, tomēr āboli ir kraupja inficēti.

 

FOTO: I. Liepiņa, ābeļu kraupis uz augļiem

Lai arī miežu sējumos miežu pundurrūsa sastopama ar vidēji 30% izplatību, šī slimība parasti nenodara lielus postījumus. Lai samazinātu slimības izplatību, nepieciešams ievērot augu maiņu, jo slimības ierosinātājs pārziemo pabiru asnos, augu atliekās, kā arī uz savvaļas graudzāļu nezālēm. Kurzemes reģionā ziemas tritikāli ar 24% vidējo izplatību inficējusi dzeltenā rūsa. Ziemas kviešu un citu graudaugu sējumos šis ir brīdis, kad aktīvi parādās slimības, kas ietekmē tieši vārpas. Vārpu plēkšņu plankumainība ir viena no izplatītākajām un bīstamākajām slimībām, sevišķi kviešiem, jo slimības ietekmē samazinās lapu un vārpu fotosintezējošā virsma. Ar 23% vidējo izplatību auzu sējumos sastopama auzu lapu brūnplankumainība.

 

FOTO: M. Bērziņa, dzeltenā rūsa

Kartupeļu lapu sausplankumainība pagaidām sastopama ar 5% vidējo izplatību, tomēr aizvadītā ziema bija labvēlīga slimības ierosinātāja pārziemošanai, ja apstākļi būs labvēlīgi (+19 līdz +23oC) slimība var progresēt. Kurzemes reģionā atrastas pirmās kartupeļu lakstu puves pazīmes, kas nozīmē, ka tās attīstībai iestājušies labvēlīgi laika apstākļi un kartupeļu audzētājiem biežāk jāapseko savi stādījumi. Sīpolos ar vidēji 8% izplatību novēroti sīpolu lakstu puskodes kāpuri.

 

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

 

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.