Prognozes

Aizvadītās nedēļas izplatītākās slimības un kaitēkļi

Nedēļas sākums bija karsts un sauss, labvēlīgs ziemāju kulšanai, tomēr jau nedēļas vidū tika novēroti lokāli nokrišņi, spēcīga krusa un lielas vēja brāzmas, kā arī gaisa temperatūra pazeminājās. VAAD veiktajos novērojumos šonedēļ ar vislielāko izplatību novērota auzu lapu brūnplankumainība, kas Ziemeļvidzemes reģionā sastopama ar vidēji 60% lielu izplatību, bet bumbieru lapu blusiņas valsts teritorijā sastopamas ar 48% vidējo izplatību.

 

FOTO: M. Bērziņa, bumbieru lapu blusiņas

Auzu lapu brūnplankumainība šonedēļ novērojama visos Latvijas reģionos ar vislielāko izplatību Ziemeļvidzemē, bet vismazākā izplatība novērota Latgales reģionā (9%). Auzu lapu brūnplankumainība parasti nerada nozīmīgus ražas zudumus.

FOTO. V. Graube, Auzu lapu brūnplankumainība uz vārpas

Palielinoties gaisa mitrumam, vide kļūst piemērotāka dažādu slimību attīstībai un izplatībai. Lauka pupās šonedēļ izplatīta brūnplankumainība. Ziemeļvidzemes reģionā tās vidējā izplatība 34%, citos reģionos mazāka. Kurzemes reģiona lauku pupu sējumos šī slimība novērota ar 4% izplatību.

Miežu lapu tīklplankumainība Kurzemes reģiona vasarāju sējumos novērota ar 56% izplatību. Vasaras miežiem šobrīd ziedēšanas beigu stadija (AS 69), līdz gatavībai tiem vēl jāaug, tādēļ jāturpina lauku novērojumu veikšana.

FOTO: I. Bēme, Melnie graudi

Ogulājos šonedēļ izplatīta ogulāju lapu sīkplankumainība un tā sastopama ar 20% vidējo izplatību. Upeņu stādījumos sācies ogu nogatavošanās laiks (AS 81), tomēr arī pēc ogu nolasīšanas nedrīkst aizmirst par augu aizsardzību. Jāveic veco un bojāto zaru izgriešana, ko var darīt gan ziemā, gan agri pavasarī.

Smiltsērkšķu stādījumos ar 14% vidējo izplatību novērotas lapblusiņas. Tās sūc augu sulu, traucē lapu augšanu, novājina dzinumus un visu augu. Pie masveida savairošanās var radīt būtiskus bojājumus augam un ražas samazinājumu.

Augļu dārzos ar 14% izplatību ābelēs novērots ābeļu kraupis, tomēr Ziemeļvidzemes reģionā dažviet tā izplatība sasniedz pat 27%.

Dārzeņu stādījumos lietainais laiks tāpat sekmējis dažādu plankumainību attīstību. Galda bietēs novērota biešu lapu sīkplankumainība ar 9% vidējo izplatību un biešu lapu sarmplankumainība ar 30% izplatību, bet burkānu sējumos - burkānu lapu sausplankumainība ar 4% izplatību.

Turpinoties šādiem regulāriem nokrišņiem, slīmību attīstība un izplatība turpināsies.

FOTO: V. Graube, Biešu lapu sīkplankumainība

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.