Prognozes

Aizvadītās nedēļas izplatītākās slimības un kaitēkļi labību sējumos un augļu dārzos

Aizvadītā nedēļa visā valsts teritorijā bija lietaina, toties silta, līdz ar to dažādu slimību izplatībai laika apstākļi bija piemēroti. Augļu dārzos, ražojošajos ābeļu un plūmju zaros izplatās augļu parastā puve, bet kartupeļu stādījumos lakstu puve un lapu sausplankumainība sastopamas vidēji ar 15% lielu izplatību.

 

FOTO: M. Bērziņa

Lauku pupas šonedēļ sasniegušas 75 – 80 attīstības stadiju (50 % pākstu sasniegušas šķirnei raksturīgo garumu, pākstis zaļas), uz tām ar 31% izplatību novērota pupu brūnplankumainība. Stipras infekcijas gadījumā var samazināties sēklu ražas kvalitāte un apjoms. Katrā sējumā individuāli jāizvērtē bojājumu apjoms un jāatceras, ka šī slimība var saglabāties kā augsnē, tā sēklās, tādēļ pirms lauku pupu sējas jāiegādājas kvalitatīvs sēklas materiāls un jāievēro augu maiņa.

FOTO: I. Liepiņa, Pupu brūnplankumainība

Daudzviet ziemāju labības jau kulšanas procesā, bet tur, kur vēl turpinās graudu briešana, uz vārpām sastopama vārpu fuzarioze, melnais sodrējums un melnie graudi. Vasaras kviešu sējumos Pierīgas reģionā izplatīta graudzāļu miltrasa.

FOTO: VAAD, Graudzāļu miltrasa

Ogulājos aizvien izplatīta ogulāju sīkplankumainība, šonedēļ tā sastopama ar 22% izplatību. Slimības rezultātā lapas masveidā sažūst un priekšlaicīgi nobirst, dzinumi bieži nokalst. Lai šo slimību ierobežotu, jāizvāc un jāiznīcina nobirušās lapas, jāiestrādā augu atliekas augsnē, jāstāda slimību izturīgas šķirnes un jāpievērš uzmanība labvēlīgu augšanas apstākļu nodrošināšanai.

Kurzemes reģiona kartupeļu stādījumos pagaidām kartupeļu lapu sausplankumainība ir vairāk izplatīta (18%) nekā lakstu puve (10%), tomēr prognozēts, ka ilgstošo nokrišņu un siltās gaisa temperatūras ietekmē lakstu puve varētu izplatīties straujāk. Kartupeļu lakstu puves lielākā izplatība šonedēļ novērota Zemgales reģiona kartupeļu stādījumos, kur tā sastopama ar 22% izplatību.

Ābeļu un bumbieru stādījumos sastopama parastā augļu puve, kā arī kraupis. Ābeļu dārzos augļus izrotājuši arī ābolu zāģlapseņu kāpuru bojājumi, tomēr šo kaitēkļu izplatība šosezon nav būtiska.  

FOTO: M. Bērziņa, ābolu zāģlapsenes kāpura bojājums

Kāpostu stādījumos savu lidojumu uzsākušas kāpostu pūcītes. Sākumā kāpuri grauž lapās apaļus caurumus, vēlāk kāpuri iegraužas kāpostu galviņās, atstājot tur savus ekskrementus. Bojātās galviņas neder uzglabāšanai, tās pūst.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.