Prognozes

Izplatītākie kaitīgie organismi augusta pirmajā nedēļā

Augusta pirmā nedēļa aizvadīta lielā rosībā, jo kulšanas laiks aizvien turpinās, kā arī augsnes apstrāde ziemāju sējai rit pilnā sparā. Ilgstoši mitrais un karstais laiks sekmējis kartupeļu lakstu puves attīstību, salīdzinot ar pagājušo nedēļu, tās izplatība palielinājusies par 5%. Lakstu puve visizplatītākā šobrīd ir Zemgales reģionā (36%), bet Pierīgas reģionā vien 2%.

 

FOTO: K. Pāruma, Phytophthora infestans inficēti kartupeļu laksti

Līdzīgi kā pagājušonedēļ, lauku pupu sējumos izplatīta pupu brūnplankumainība. Lielākā slimības izplatība novērota Zemgales reģionā, kur tā sastopama ar 79% lielu izplatību. Tumšplankumainība lauku pupu sējumos sastopama ar vidēji 26% izplatību.

FOTO: I. Liepiņa, lauku pupu brūnplankumainība

Ar 22% lielu izplatību aizvadītajā nedēļā sastopama bija ogulāju lapu sīkplankumainība. Šīs slimības izplatība nav ne samazinājusies, ne palielinājusies, salīdzinot ar jūlija pēdējo nedēļu. Vislielākā ogulāju sīkplankumainības izplatība novērota Zemgales reģionā.

Plūmju un ķiršu stādījumos ar 21% izplatību sastopama kauleņkoku sausplankumainība, kas īpaši labi izplatās, ja kokiem ir mehāniski bojājumi, kā arī ilgstoši saglabājas mitrs un silts laiks.

FOTO: VAAD, kauleņkoku sausplankumainības pazīmes uz lapas

Kartupeļu stādījumos nedaudz palielinājusies kartupeļu lakstu puves izplatība, kas sastopama ar 20% vidējo izplatību. Zemgales reģiona kartupeļu stādījumos slimība novērota ar 36% izplatību, savukārt Pierīgas reģionā lakstu puves izplatība niecīga – vien 2%.

Augļu koku stādījumos sastopama augļu parastā puve, kas vairāk inficējusi stādījumus, kuros izplatīts kraupis. Arī augļu mehāniski bojājumi un kaitēkļu radīti bojājumi veicina puvju izplatību. Uz bumbieru kokiem ar 20% izplatību novērotas bumbieru lapu blusiņas, bet bumbieru kraupis ar 19% izplatību.

FOTO: I. Liepiņa, augļu parastā puve

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.