Prognozes

Aizvadītās nedēļas sastopamākie kaitīgie organismi

Aizvadītā nedēļa kopumā silta un saulaina, tomēr atsevišķās Latvijas daļās regulāri lija. Arī vakari un rīti paliek vēsāki un lēnām jūtama rudens tuvošanās. Ilgstošs gaisa mitrums sekmē dažādu slimību attīstību uz augiem, īpaši dārzos, kur stādījumi sabiezināti izplatīta kauleņkoku sausplankumainība, ogulāju lapu sīkplankumainība un citas sēņu ierosinātas slimības. Kopš pagājušās nedēļas strauji pieaugusi kartupeļu lakstu puves izplatība, kas Latgales reģionā vietām izplatījusies līdz pat 92%.

FOTO: Valda Meijere, Kartupeļu lakstu puve stādījumā

Kauleņkoku sausplankumainība aizvadītajā nedēļā vidēji sastopama ar 40% lielu izplatību, savukārt, ķiršu lapbire ar 12% izplatību. Par šīm slimībām nevajadzētu aizmirst uzreiz kā raža novākta, jāpievērš uzmanība sveķojošām brūcēm. Zarus ar šādiem bojājumiem nepieciešams izgriezt, lai neveicinātu slimības izplatību nākamajā sezonā. Tikpat svarīgi kā zaru izgriešana ir arī nobirušo lapu savākšana vai iestrāde augsnē.

FOTO: VAAD, kauleņkoku sausplankumainība

Uz lauku pupām aizvien aktuāla pupu lapu brūnplankumainība, kuras izplatība šajā nedēļā bija 32%. Nedaudz sējumos sastopama arī koncentriskā plankumainība, bet no kaitēkļiem pupu sēklgraužu kāpuri šobrīd novērojami, invadējot pupas. 

FOTO: VAAD, Pupu sēklgraužu invadētas pupas

Kartupeļu lakstu puve augusta sākumā bija sastopama ar 20% izplatību, bet šonedēļ tās vidējā izplatība pieaugusi par 3%. Ja laika apstākļi ir lakstu puves attīstībai labvēlīgi, tā strauji izplatās. Latgales reģionā vietām lakstu puve izplatījusies līdz pat 92%, bet Ziemeļvidzemē un Pierīgā lakstu puve šobrīd sastopama ar 2-8% izplatību. Tur, kur lakstu puve nav tik izplatīta, novērojamas citas slimības. Kartupeļu lapu sausplankumainība sastopama ar 16% izplatību.

FOTO: K. Pāruma, kartupeļu lakstu puves bojājumi

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951

 

 


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.