Prognozes

Kaitīgo organismu izplatība un attīstība Latvijas reģionos

Aizvadītā nedēļa Latvijas teritorijā sausa un karsta bez nokrišņiem, līdz ar to kartupeļu sausplankumainības izplatība palielinājusies līdz 24%, kā arī uz pupām sastopama pupu rūsa nu jau ar 54% izplatību. Jaunie sētie ziemas rapši ir attīstības pašā sākumā, tādēļ pēdējās nedēļas karstums un sausums atsevišķos laukos var negatīvi ietekmēt to dīgšanu, arī jau sadīgušos rapšus vietām nogaršot sākuši spradži.

 

FOTO: M. Bērziņa, spradžu radītie bojājumi ziemas rapšu sējumā

Uz lauku pupām augusta sākuma vairāk izplatīta bija pupu brūnplankumainība, tomēr aizvadītās nedēļas laikā, īpaši Latgales reģionā, sastopama pupu rūsa. Bet pupu sēklgrauža kāpuru vidējā izplatība sasniegusi 10%.

 

FOTO: V.Meijere, pupu rūsa

Kartupeļu stādījumos aizvadītajā nedēļā karstā un sausā laika dēļ pieaugusi kartupeļu lapu sausplankumainības izplatība (24%), tomēr lakstu puve nekur nav pazudusi (vidēji 27%), jo mitruma tās attīstībai tomēr pietiek – vēso nakšu ietekmē uz lapām veidojas liela rasa. Parādījusies arī kartupeļu lapgraužu vaboļu otrā paaudze, - jaunās vaboles steidz vēl apgrauzt lakstus, kur tādi vēl zaļi, tomēr to izplatība ir neliela.

 

FOTO: M. Bērziņa, kartupeļu lapgrauzis

Kurzemes reģionā uz jaunajiem, tikko sadīgušajiem, ziemas rapšiem attīstījusies rapšu neīstā miltrasa, kas sastopama ar 10% izplatību. Tikmēr vasaras rapšos krustziežu sausplankumainība uz pāksteņiem novērota ar 29% izplatību. Jaunajos sējumos, kur augiem redzamas dīgļlapas un pirmā īstā lapa, spradži  pagaidām novēroti ar 5% izplatību.

FOTO: M. Bērziņa, rapša neīstā miltrasa jaunā sējumā

Biešu sējumos izplatīta biešu lapu sīkplankumainība, nedaudz mazāk arī sarmplankumainība. Sīpolos un puravos melnplankumainība, bet kāpostu stādījumos izplatās puves, īpaši cekulkožu un balteņu bojātajos.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

Informāciju sagatavoja:
Valsts augu aizsardzības dienests
Integrētā augu aizsardzības daļa
Lielvārdes iela 36, Rīga, LV-1006
Tālrunis: 26419389, 67550951


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.