Prognozes
Dārzeņu slimību un kaitēkļu attīstības, un izplatības prognoze 2024. gadam Vidzemes reģionam
Iepriekšējais gads dārzeņu audzētājiem pagāja, visu sezonu apkarojot kartupeļu lapgrauzi. Jaunajā sezonā, ņemot vērā, ka ziemā gaisa temperatūra vietām ir -15°C, iespējams, daļa kaitēkļu nebūs pārziemojuši. Pēc iepriekšējo sezonu novērojumiem var secināt, ka izplatītāko kaitēkļu - kāpostu cekulkodes un balteņu - izplatība sezonā būs vidēja. Protams, jāievēro augu seka.
KARTUPEĻU SLIMĪBAS
Kartupeļu lakstu puve (Phytophthora infestans)
Sezonas laikā apsekotajos kartupeļu stādījumos tikai vienā stādījumā jūlija beigās parādījās lakstu puves pazīmes ar tendenci strauji izplatīties. Inficēto augu skaits salīdzinoši liels - 46% no apsekotajiem ceriem, lapu bojājumi 1-5% robežās. Slimības izplatību veicinās silts un mitrs laiks, un optimālā gaisa temperatūra (+15 – 20°C). Stādot kartupeļus, jācenšas ievērot augu seka, tā samazinot infekcijas risku. Slimība pārziemo gan augsnē, gan noliktavā. Stādījumā pirmie veģetāciju uzsāks augsnē pārziemojušie bumbuļi, iespējams, ar infekcijas pazīmēm. Jāaudzē lakstu puves neieņēmīgas škirnes.
Kartupeļu lapu sausplankumainība (Alternaria solani)
Slimības izplatībai 2023. gadā bija nelabvēlīgi laika apstākļi. Pirmās slimības skartās lapas novērotas jūlija vidū. Lapas virsmas bojājumi 5% robežās, novēroti vienā no apsekotajiem laukiem. Strauja sausplankumainības izplatīšanās netika konstatēta. Infekcijas attīstībā un izplatībā noteicošais faktors būs laika apstākļi. Slimības attīstību veicinās dienas temperatūra (+20 – 25°C) un rasa naktīs, barības vielu trūkums.
Kartupeļu melnkāja (Erwinia carotovora)
Nevienā no apsekotajiem stādījumiem netika konstatēta kartupeļu melnkāja. Infekcija pastiprināti izplatās relatīvi augstā mitrumā un anaerobos apstākļos (pārmitrās, smagās un sablīvētās augsnēs).
Foto: Kartupeļu melnkāja. A. M. Plukse.
KARTUPEĻU KAITĒKĻI
Kartupeļu lapgrauzis (Kolorado vabole) (Leptinotarsa decemlineata)
Sezona bija ļoti labvēlīga kartupeļu lapgrauža izplatībai. Visos novērotajos stādījumos tika konstatēti lapgrauža bojājumi. Vaboles, dažādu attīstības stadiju kāpuri un olas konstatētas lielos apmēros. Pirmie lapgrauži parādījās kartupeļu ziedēšanas sākumā jūlijā un ļoti strauji izplatījās (uz viena cera saskaitīti līdz 42 īpatņi). Ierobežošanas process kļuva nekontrolējams. Neievērojot augu seku, radām labvēlīgus apstākļus vaboles izplatībai. Lapgrauža parādīšanās novērojama katru sezonu. Kaitnieku daudzums būs atkarīgs no silta klimata. Karstā laikā attīstība no oliņas līdz vabolei ilgst mēnesi, bet vēsās vasarās pat divus līdz trīs mēnešus.
Sprakšķi (drātstārpi) (Agriotes spp.)
Būtiski kaitējumi nav novēroti. Sprakšķu kāpuru bojājumus varēja konstatēt vien ražas novākšanas laikā. Jāņem vērā, ka stādījumos, kuri tiks ierīkoti pēc ilggadīgajiem zālājiem, būs savairojušies kāpuri.
Lauka maijvabole (Melolontha melolontha)
Būtiski lauka maijvaboles kaitējumi nav novēroti. Vaboļu kāpuru bojājumus varēja konstatēt ražas novākšanas laikā. Sekojot kaitēkļa attīstībai augsnē, kas ilgst četrus līdz piecus gadus, var noteikt laiku, kad iespējami kaitēkļu uzbrukumi. Drošāk ir izvairīties no kartupeļu stādīšanas nesen uzartā zālienā.
BURKĀNU SLIMĪBAS
Burkānu lapu sausplankumainība (Alternaria dauci)
Sastopama katru sezonu. Novērojumi veikti vienā sējumā. Jūlija beigās uz pirmajām lapām tika novērotas slimības pazīmes. Strauja infekcijas izplatība netika novērota. Slimība ražas kvalitāti neietekmēja, tādēļ netika veikti papildus profilakses pasākumi. Paredzams, ka arī šajā sezonā būs burkānu lauki, kurus skars šī lapu slimība. Postīgumu noteiks laika apstākļi augšanas laikā – augsts gaisa mitrums un temperatūra.
Burkānu lapu brūnplankumainība (Cercospora carotae)
Sezonā apsekotajā sējumā netika novērota. Iepriekšējos gados uz atsevišķu augu kātiņiem bija saskatāmas nelielas infekcijas pazīmes. Slimības izplatība nebūtiska. Slimību veicinošie faktori būs augsta gaisa temperatūra un palielināts gaisa mitrums.
BURKĀNU KAITĒKĻI
Burkānu muša (Psila rosae)
Sezonā apsekotajā sējumā burkānu muša, tās kāpuri un to bojājumi netika atrasti. Saimniecībās, kurās burkāni tiks audzēti atkārtoti, liela varbūtība, ka arī šajā sezonā parādīsies burkānu muša.
Burkānu lapu blusiņa (Trioza apicalis)
Apsekotajā sējumā burkānu lapu blusiņa un tās bojājumi netika novēroti. Atsevišķos burkānu sējumos kaitēklis varētu tikt novērots jaunajā sezonā. Lielāka iespēja, ka blusiņa parādīsies saimniecībās, kurām lauka tuvumā aug skujkoki.
Laputis (Aphididae)
Apsekotajā sējumā laputis netika novērotas. Ierobežošanai netiek pievērsta uzmanība, jo tiešajiem bojājumiem nav būtiskas nozīmes. Kā katru gadu, būs sējumi un augi uz kuriem barosies laputis.
Foto: Laputis. M. Bērziņa
Informāciju sagatavoja:
Anita Maija Plukse
Valsts augu aizsardzības dienesta
Vidzemes reģionālās nodaļas
vecākā inspektore
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., 26398296