Prognozes

BRĪDINĀJUMS – Zemgalē novēroti pirmie krustziežu stublāju smecernieki

Zemgales reģionā uz ziemas rapša augiem stublāja pagarināšanās sākuma stadijā (AS 30) novēroti krustziežu stublāju smecernieku vaboles, kuru izplatība dažos laukos sasniegusi pat 34%. Sākoties siltākam laikam, smecernieku vaboles pamet savas ziemošanas vietas un sāk aktīvi pārvietoties pa augiem, tāpēc pirms lēmuma pieņemšanas par augu aizsardzības pasākumu piemērošanu, VAAD aicina lauksaimniekus apsekot savus rapša laukus.

 FOTO: D. Ozoliņa, krustziežu stublāju smecernieka imago

FOTO: Krustziežu stublāju smecernieka imago. D. Ozoliņa

Šobrīd vaboles pārojas un, pieturoties siltam un sausam laikam, sāks dēt olas rapša stublājos un lapu kātos. Sākumā smecernieki olas dēj tuvāk sakņu kaklam, bet vēlākā augu attīstības stadijā arī augstāk uz stublāja. Spēcīgas invāzijas gadījumā augi atpaliek augumā, nīkuļo un var nokalst. Bojājumu vietās ir paaugstināts inficēšanās risks ar krustziežu sakņu kakla un stublāju puvi. Kā novērots iepriekšējos gados, smecernieku invāzijas pakāpe ir lielāka tajos laukos, kuros sniegs nokusis ātrāk un augsne iesilusi straujāk. Tādēļ arī kaitēkļa ierobežošanas pasākumu laiks var būtiski atšķirties dažādās Latvijas vietās.

 FOTO: D. Ozoliņa, krustziežu stublāju smecernieka imago

FOTO: Krustziežu stublāju smecernieka imago. D. Ozoliņa

Papildus informāciju par krustziežu stublāju smecernieku Ceutorhynchus pallidactylus bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem variet atrast ŠEIT.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ

Valsts augu aizsardzības dienests

Integrētā augu aizsardzības daļa


© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.