Prognozes

BRĪDINĀJUMS – Zemgalē un Sēlijā ziemas rapsī novēroti krustziežu spīduļi

Zemgalē un Sēlijā ziemas rapsī (AS 51) novērota krustziežu spīduļu izplatība, kas dažos laukos sasniegusi pat 18%, invāzijas pakāpe no viens līdz diviem spīduļiem uz viena auga. VAAD aicina lauksaimniekus, pirms pieņemt lēmumu par augu aizsardzības pasākumu piemērošanu, apsekot savus rapša laukus.

FOTO: Krustziežu spīdulis. I. Liepiņa

FOTO: Krustziežu spīdulis. I. Liepiņa

Vaboles izgrauž zieda iekšējās daļas ziedputekšņus, putekšņlapas un ziedlapas, bet kāpuri pārtiek no putekšņiem. Pavasarī, tiklīdz kļūst siltāks (temperatūra + 9°C), spīduļu vaboles atstāj ziemošanas vietas un salasās uz ziedošajiem augiem, bet vēlāk pāriet uz citiem kultūraugiem un savvaļas krustziežiem. Mātītes ziedpumpuros iedēj pa vienai vai dažām oliņām. Pēc 3-5 dienām izšķiļas kāpuri, kas pārtiek no ziedputekšņiem.

Šajos kaitēkļa izplatībai labvēlīgajos laika apstākļos rūpīgi un regulāri jāapskata ziemas rapša lauki un jāseko līdzi laikapstākļu prognozei.

Kaitīguma slieksnis ziemas rapsī ir 1-4 pieauguši īpatņi uz auga, ņemot vērā rapša attīstības stadiju un laikapstākļus.

Papildus informāciju par krustziežu spīduļa (Meligethes aeneus) bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem ŠEIT.

Informāciju par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ

Valsts augu aizsardzības dienests

Integrētā augu aizsardzības daļa© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.