Prognozes

BRĪDINĀJUMS – vasaras rapša sējumos izplatās krustziežu zāģlapsene

Vēršam uzmanību uz to, ka vasaras rapša sējumos (AS 18-51) Kurzemē novērota krustziežu zāģlapsenes (Athalia rosae) izplatība, tāpēc VAAD aicina lauksaimniekus rūpīgi apsekot vasaras rapša sējumus un lemt par augu aizsardzības pasākumu veikšanu.

FOTO: Krustziežu zāģlapsenes kāpurs. M. Bērziņa

Krustziežu zāģlapsenes (Athalia rosae) kāpuri krustziežu lapās grauž neregulārus robus. Var invadēt rapsi, kāpostus, kāļus, rāceņus, rutkus u.c. Ja kāpuru daudz, lapas tiek nograuztas pilnībā, neskartas paliek tikai lapu lielākās dzīslas.

FOTO: Krustziežu zāģlapsenes kāpuri un bojājumi. 10.06.2024. A. Kupše

FOTO: Krustziežu zāģlapsenes kāpuru radīti bojājumi. 10.06.2024. A. Kupše

Ierobežošana - augsnes dziļaršana rudenī, krustziežu dzimtas nezāļu iznīcināšana, augsekas ievērošana un insekticīdu izmantošana.

Vēršam uzmanību arī uz to, ka vasaras rapša sējumos turpina izplatīties un radīt būtiskus bojājumus arī spradži (dažviet izplatība ir sasniegusi pat 98%) un krustziežu spīdulis (izplatība dažviet sasniegusi 44% ar invāzijas pakāpi vidēji 10 spīduļi uz 1 ziedkopas).

Papildus informāciju par rapša kaitēkļiem un to ierobežošanas pasākumiem variet atrast ŠEIT.

Informāciju par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ.

Reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus var apskatīt augu aizsardzības līdzekļu datu bāzē ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.