Prognozes

BRĪDINĀJUMS – lauka pupu sējumos izplatās pupu sēklgrauzis

Vēršam uzmanību uz to, ka lauka pupu (AS 50-63) sējumos visos Latvijas novados novērotas pupu sēklgrauža (Bruchus rufimanus) vaboles, tāpēc VAAD aicina lauksaimniekus apsekot lauka pupu sējumus un lemt par augu aizsardzības pasākumu veikšanu, jo savairojoties masveidā, kaitēklis var radīt būtiskus ražas zudumus.

 

FOTO: Pupu sēklgrauzis. I. Liepiņa

Pupu sēklgrauža (Bruchus rufimanus) izplatība dažviet ir sasniegusi 12%.

Bojājumi - pākstī kāpuri izgrauž sēklas iekšpusi. Pupas mizā no iekšpuses izgrauzti pilnīgi apaļi caurumi.

Bioloģija - gadā attīstās viena paaudze. Pirms pupu ziedēšanas un pupu ziedēšanas laikā (+15-20°C) vaboles pārsvarā barojas ar pupu ziedputekšņiem. Izēsto ziedputekšņu dēļ pupas var neapputeksnēties un var neveidoties pākstis. Mātītes dēj olas (200-500 gab.) uz jaunajām pupu pākstīm.

FOTO: Pupu sēklgrauža olas uz pākstīm. VAAD

Uz pākstīm nereti var redzēt vietas, caur kurām izšķīlušies kāpuri ir iegrauzušies pākstī. Pēc tam tie iegraužas sēklās. Vienā pupā var attīstīties vairāki kāpuri. Kāpuri izgrauž sēklas iekšpusi. Vasaras beigās, pirms iekūņošanās pupā, kāpuri pupas mizā no iekšpuses izgrauž apaļu skrejcaurumu, atstājot mizas vāciņu.

FOTO: Pupu sēklgrauža kāpuri un bojājumi. I. Liepiņa

Pupu sēklgrauzis, kopā ar pupām nokļuvis noliktavā, tajā pārziemo, bet nekādus tālākus bojājumus pupām tur nenodara. Vaboles var pārziemot arī uz lauka augsnes virskārtā.

Ierobežošana - lauka aparšana pēc ražas novākšanas, agra sēja pavasarī, neinvadēta sēklas materiāla sēšana, insekticīdu lietošana.

Sēlijā lauka pupu sējumā (AS 50) jau ir konstatētas pupu brūnplankumainības (Botrytis fabae) pirmās pazīmes. Tipiska pazīme – sarkani brūna apmale apkārt plankumiem. Stipras infekcijas gadījumā lapas sakalst un nokrīt. Plankumi veidojas arī uz stublāja. Stipras infekcijas gadījumā samazinās raža un sēklu kvalitāte. Slimības attīstībai nepieciešami silti un mitri laikapstākļi. Tuvākajās dienās gaidāms lietains laiku, tāpēc jārēķinās, ka slimības izplatība notiks straujāk.

FOTO: Pupu brūnpkankumainība, I. Liepiņa

Papildus informāciju par lauka pupu kaitēkļiem un slimībām un to ierobežošanas pasākumiem variet atrast ŠEIT.

Informāciju par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ.

Reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus var apskatīt augu aizsardzības līdzekļu datu bāzē ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.