Prognozes

BRĪDINĀJUMS – zirņu sējumos sāk izlidot zirņu tinēju tauriņi

Vēršam uzmanību uz to, ka zirņu (AS 50-51) sējumos Kurzemē, agrāk kā citus gadus, sāk izlidot zirņu tinēju (Cydia sp.) tauriņi, tāpēc VAAD aicina lauksaimniekus apsekot feromonu slazdus un lemt par augu aizsardzības pasākumu veikšanu, jo savairojoties masveidā, kaitēklis var radīt būtiskus ražas zudumus.

FOTO: Zirņu tinēju tauriņi feromonu slazdā. M. Bērziņa

Kurzemē vienā feromonu slazdā ielidojuši 86 zirņu tinēja (Cydia sp.) tauriņi.

Bojājumi - kāpuri zirņos izgrauž neregulārus robus. Pāksts iekšiene ir satīklota un pildīta ar ekskrementiem. Viens kāpurs sabojā 3-4 sēklas. Izgrauztās sēklas nav derīgas ne pārtikai, ne sējai.

FOTO: Zirņu tinēja kāpurs. I. Bēme

Bioloģija - tauriņi izlido jūnijā. Zirņu ziedēšanas laikā uz lapām un pielapēm izdēj vienu vai vairākas olas vienkopus. Retāk olas tiek dētas uz stublājiem un pākstīm. Pēc 8-15 dienām izšķiļas kāpuri, kas caur pāksts mugurdaļu iegraužas pākstī un bojā zirņus. Pēc 18-25 dienām kāpuri ir pieauguši, tie izgraužas no pākstīm un augsnes virskārtā no zīda pavedieniem izveido iegarenu irdenu kokonu, kurā ziemo. Pārziemo kāpuri kokonos augsnes virskārtā.

FOTO: Zirņu tinēja kāpuri un bojājums. I. Liepiņa

Ierobežošana - augsekas ievērošana, agrīnāku šķirņu audzēšana, augsnes apstrāde rudenī, iespējami agra sēja, zirņu ziedēšanas laikā, olu dēšanas sākumā izlaiž trihogrammu (spožlapsenīti) - 50-80 000 uz vienu hektāru, insekticīdu izmantošana tūlīt pēc zirņu noziedēšanas.

Svarīgi – kaitēkļa savairošanos ietekmē laika apstākļi. Ja tauriņu lidošanas laikā vakaros un naktīs būs silts, bez vēja un lietus, tad tauriņi intensīvi lidos un izdēs daudz olu.

Papildus informāciju par zirņu kaitēkļiem un slimībām un to ierobežošanas pasākumiem variet atrast ŠEIT.

Informāciju par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ.

Reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus var apskatīt augu aizsardzības līdzekļu datu bāzē ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.