Prognozes

BRĪDINĀJUMS – kartupeļu stādījumos Sēlijā izplatās kartupeļu lapu sausplankumainība!

Vēršam uzmanību uz to, ka kartupeļu stādījumos (AS 31-60) Sēlijā sāk izplatīties kartupeļu lapu sausplankumainība Alternaria solani, tāpēc VAAD aicina lauksaimniekus apsekot kartupeļu stādījumus un lemt par augu aizsardzības pasākumu veikšanu. Pēc pāris dienām laikapstākļi kļūs labvēlīgi arī kartupeļu lakstu puves Phytophthora infestans attīstībai.

Kartupeļu lapu sausplankumainības pazīmes – uz lapām veidojas apaļi, koncentriski tumši brūni vai sarkanīgi plankumi, lapas ātri nokalst. Slimības sākuma stadijā lapas audi kļūst hlorotiski. Vēlākās attīstības stadijās plankumi kļūst stūraini.

FOTO: Kartupeļu lapu sausplankumainības pirmās pazīmes. I. Liepiņa

Bioloģija - pārziemo bumbuļos un augu atliekās. Attīstību veicina siltas ziemas, barības vielu deficīts un stresa apstākļi, optimālā temperatūra veģetācijas periodā ir + 19 - 23°C (apstājas virs 27°C).

FOTO: Kartupeļu lapu sausplankumainības pazīmes. I. Liepiņa

Kartupeļu lakstu puves pazīmes kartupeļu stādījumos šogad vēl nav novērotas. Līdz šim slimības attīstībai nebija labvēlīgi laikapstākļi, jo sausā un karstā laikā tā neattīstās.

Svarīgi – no otrdienas valsts lielākajā daļā tiek prognozēti bieži nokrišņi un arī gaisa temperatūra nedaudz pazemināsies, kas radīs labvēlīgus apstākļus kartupeļu lakstu puves Phytophthora infestans attīstībai. Arī kartupeļu attīstības stadija lielākajā daļā stādījumu ir sasniegusi AS 39 (pilnīga sakļaušanās vagās), tāpēc būtu jāapdomā kartupeļu stādījumu aizsardzības pasākumu veikšanu. Savlaicīgi neierobežojot kartupeļu lakstu puvi ražas zudumi var sasniegt 50-60%.

Papildus informāciju par kartupeļu kaitēkļiem un slimībām un to ierobežošanas pasākumiem variet atrast ŠEIT.

Informāciju par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ.

Reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus var apskatīt  datu bāzē ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļa

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.