Prognozes

BRĪDINĀJUMS – lauka pupu sējumos izplatās pupu brūnplankumainība

 

Lauka pupu (AS 14-19) sējumos Kurzemē un Vidzemē, agrāk nekā parasti, ir novērota pupu brūnplankumainība, tāpēc Valsts augu aizsardzības dienests aicina lauksaimniekus rūpīgi apsekot lauka pupu sējumus un lemt par augu aizsardzības pasākumu veikšanu.

 

FOTO: Pupu brūnplankumainība. I. Liepiņa

Agrāk nēkā pērn un agrākā lauka pupu attīstības stadijā (ceturtā īstā lapa AS 14), šogad ir novērota pupu brūnplankumainība Botrytis fabae, kas turpinot strauji attīstīties šā brīža labvēlīgajos laikapstākļos, var būtiski samazināt ražu un sēklu kvalitāti.

Slimības pazīmes - pirmās pazīmes ir mazi, koši šokolādes brūni plankumi uz lapām. Plankumiem paliekot vecākiem, tie palielinās un saplūst, vidus paliek gaišāks. Tipiska pazīme – sarkani brūna apmale apkārt plankumiem. Stipras infekcijas gadījumā lapas sakalst un nokrīt. Plankumi veidojas arī uz stublāja. Bojā lauka pupas.

Bioloģija - slimības ierosinātāja sēne saglabājās augsnē sīku, melnu sklerociju veidā. Slimību laukā iespējams ievazāt ar augsnes apstrādes tehniku, kurai pielipusi augsne no inficēta lauka. Infekcija var saglabāties arī sēklās. Attīstību veicina slimības attīstībai labvēlīgs relatīvais gaisa mitrums 90% un temperatūra +15 līdz +22°C.

Ierobežošana:

* Augu maiņas ievērošana.

* Vesela sēklas materiāla sēšana.

* Piemērotas agrotehnikas ievērošana un sabalansēta mēslojuma lietošana.

* Ja nepieciešams, reģistrēta fungicīda lietošana.

Arī tauriņziežu smecernieki Sitona sp. rosās pa lauka pupu sējumiem (vietām konstatēta 12 % izplatība), tāpēc ir jāizvērtē arī to izplatība un radīto bojājumu apmērs.

NODERĪGI!

Informācija par šā brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem – Kaitīgo organismu novērojumu karte.

Novērojumu kartē graudaugiem, rapsim, kartupeļiem, lauka pupām un zirņiem ieviests “Luksofora princips” –VAAD Ziņu lapā plašāks skaidrojums, kā jaunievedums lauksaimniekiem atvieglos informācijas iegūšanu.

Informācija par lauka pupu slimību un kaitēkļu bioloģiju un ierobežošanas pasākumiem VAAD rokasgrāmatā "Pākšaugu slimības un kaitēkļi" un datu bāzē “Kaitīgie organismi

Augu aizsardzības līdzekļi, kas reģistrēti lauka pupām datu bāzē “Augu aizsardzības līdzekļu lietojums” un apkopojums tabulā.

Sekojiet mums Instagram “Misija Agronoms” un Facebook Valsts augu aizsardzības dienesta profilā.

Informāciju sagatavoja:

Linda Būcēna

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas

vecākā inspektore

tālr. 26649775, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© Valsts augu aizsardzības dienests, 2014. Visas tiesības paturētas.